Styl skandynawski cieszy się w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością. W takim klimacie można urządzić każde pomieszczenie w domu. Jednym z nich jest kuchnia. Czym powinno się charakteryzować tego typu wnętrze? Jaka kolorystyka i materiały tam dominują?

Kuchnię w stylu skandynawskim można opisać jako praktyczną, minimalistyczną oraz estetyczną. Podstawowym elementem wyposażenia jest tutaj drewno, które może się pojawiać zarówno na podłodze, jak i meblach oraz dodatkach. Równie często do czynienia mamy tu z motywem cegły — czy to w formie płytek ściennych czy tapety z tym wzorem. Kolejna propozycja to kafelki o wzorze czarno — białej szachownicy, którymi można wyłożyć fragment ściany.

Bardzo ważną rolę w każdej skandynawskiej kuchni odgrywa także oświetlenie. Mieszkańcy tego rejonu świata są zmuszeni do korzystania ze źródeł sztucznego światła, co jest związane z tym, że za oknami brak jest dużej ilości promieni słonecznych. W skandynawskiej kuchni doskonale prezentować będą się między innymi nowoczesne lampy wiszące oraz punktowe odświetlenie nad blatem. Najlepiej, by miało ono metaliczne wykończenie.

Jeżeli chodzi o kolorystykę, w kuchni skandynawskiej dominuje jasna kolorystyka, taka jak śnieżnobiała biel oraz odcienie beżu i szarości. To sprawdzony sposób na optyczne powiększenie wnętrza i nadanie mu wrażenia schludności. Wspomniane powyżej barwy można przełamać kontrastującą czernią lub błękitem. Nie powinny one jednak zdominować kuchni, a być użyte jedynie w celu podkreślenia naturalnych kolorów.

Jakich mebli kuchennych nie może zabraknąć w żadnej skandynawskiej kuchni? Powinny się one charakteryzować prostą, ponadczasową formą. Ich fronty mogą być gładkie lub pokryte minimalistycznym frezowaniem. Bezpiecznym rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się w każdym wnętrzu tego typu są białe meble. Gdy kuchnia jest mała, najlepiej postawić na zabudowę w kształcie litery L. W nieco większym pomieszczeniu można się natomiast zdecydować na jeden ciąg szafek i dodatkową wyspę umiejscowioną w jego centralnym punkcie, która będzie pełniła funkcję praktycznej przestrzeni roboczej. Meble w skandynawskiej kuchni mogą być na przykład wykonane z drewna w jasnym kolorze, na przykład bukowego lub brzozowego. Osoby dysponujące nieco mniejszym budżetem, mogą się zdecydować na zakup zabudowy z płyt MDF lub wiórowej. Wiernie imitują one drewno, a co więcej — są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie wilgoci.

Skandynawska kuchnia nie musi zostać urządzona na biało. Równie często można się spotkać z aranżacjami, w których króluje kolor szary. Najlepszym rozwiązaniem są jej jasne odcienie, które nie przytłoczą wnętrza i optycznie go nie pomniejszą. Szarość bardzo dobrze komponuje się z motywem czerwono — ceglanej cegły na ścianie. Nowoczesnego charakteru nadadzą całości wiszące, czarne, wykonane z metalu lampy ze świetlówkami utrzymanymi w ciepłej tonacji.