Pochodzący z mroźnej Skandynawii styl hygge, to filozofia życia promująca spokój, radość i dbanie o komfort. Założenia hygge odnoszą się do stylu życia, aranżacji wnętrz i sposobu odżywiania, który ma na celu spokojne czerpanie radości z tego, co oferuje nam natura. Przeczytaj, na czym polega styl hygge i jak wprowadzić go do naszego wnętrza.

Co oznacza styl hygge?

Hygge to duńskie słowo, które nie ma dosłownego tłumaczenia na język polski, i najczęściej jest opisywane jako: satysfakcja, zadowolenie z prostych rzeczy, spokój i strefa komfortu.

Duńczycy pomimo skandynawskiego, chłodnego klimatu, długich zim i krótkich dni są według wyników badań ONZ na drugim (po Finach) najszczęśliwszym krajem na świecie. W czym zatem tkwi sekret szczęśliwego stylu życia na, chłodnej północy?

5 zasad życia w Hygge

Pochodząca z Danii filozofia życia w stylu Hygge pozwala cieszyć się prostymi rzeczami, spokojem i bliskością z naturą. Hygge to cieszenie się bliskimi, autentycznymi relacjami, widzenie dobra oraz piękna w prostocie codzienności. Poznaj 5 zasad filozofii życia w stylu Hygge:

  • Docenianie prostych rzeczy — Hygge zachęca do czerpania przyjemności z prostych rzeczy i czynności: aromatycznej herbaty, ciekawej książki, relaksującej kąpieli czy głaskania kota.
  • Spędzanie czasu z bliskimi — Hygge to też radość z czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi na rozmowie, wspólnym gotowaniu lub grach planszowych.
  • Związek z naturą — czyli docenianie piękna natury i czerpanie z niej inspiracji. Hygge promuje ekologiczny tryb życia i dbanie o przyrodę.
  • Spokój i relaks — filozofia Hygge to spokojny tryb życia i unikanie stresu oraz dbanie o siebie i odpoczynek.
  • Tworzenie przytulnych wnętrz — styl Hygge w aranżacji to tworzenie ciepłych, przytulnych miejsc sprzyjających relaksacji i dobremu samopoczuciu.

Styl Hygge we wnętrzach

Aranżacja wnętrz w stylu Hygge to przede wszystkim stworzenie pomieszczenia, w którym można wypocząć, zrelaksować się i miło spędzić czas. Miejsca, w którym każda rzecz jest po to, aby sprawiać nam przyjemność ładnym widokiem, milą fakturą i aromatycznym zapachem.

Poznaj zasady stylu Hygge we wnętrzach

Styl Hygge to przede wszystkim urządzenie wnętrz tak by przebywanie w nich dało nam przyjemność i ukojenie, dlatego aranżacja wnętrz w tym stylu należy do miłych, łatwych i niedrogich czynności. Oto kilka zasad jak prosto wprowadzić styl Hygge do swojego domu i życia:

  • Przytulne tekstylia — wprowadź do wnętrza miękkie i przyjemne w dotyku narzuty, koce, poduszki, dywany. Warto by były one wykonane z materiałów naturalnych i w neutralnych kolorach o ciepłym odcieniu.
  • Ciepłe światło — zastosuj ciepłą, żółtą barwę światła, rozproszonego przez materiałowe abażury. Dodaj do wnętrza latarenki i świeczki, które stworzą niepowtarzalną, relaksującą atmosferę.
  • Rośliny — wprowadź do swojego domu rośliny, zarówno te żywe i zielone, jak i suszone. Latem postaw na kwiaty cięte, kolorowe bukiety z tulipanów lub polnych kwiatów wprowadzą do pomieszczenia radosny klimat.
  • Prostota — unikaj nadmiaru dekoracji, szczególnie tych będących jedynie ozdobą. Styl Hygge to nie minimalizm, lecz prostota, która ceni ładne rzeczy użytkowe (np. tekstylia, porcelanę).
  • Przytulne zakątki — wydziel w swoim domu miejsce, służące do relaksu np. kącik do czytania z wygodnym fotelem, miękkim kocem i stolikiem kawowym.

Dom w stylu Hygge

Salon w stylu Hygge powinien być miejscem, gdzie można miło spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Urządzając salon, warto wybrać meble wykonane z drewna, rattanu i bambusa. Unikaj metalu, szkła i tworzyw sztucznych, ponieważ w są to materiały zimne w fakturze i odbiorze.

Aranżacja sypialni w duchu Hygge to przede wszystkim tworzenie sprzyjającej relaksowi przestrzeni. Zatem najważniejsze są, tutaj tekstylia, czyli poduchy, poduszki, pledy i koce o przyjemnej fakturze. Ponadto wypoczynek to także stolik z książką i ładnym kubkiem oraz wygodny fotel. Wszystko to w neutralnych, jasnych kolorach o ciepłej tonacji.

Łazienka w stylu Hygge to po prostu sprzyjające relaksowi domowe SPA. Świece, rośliny, drewno lub wiklina oraz wanna (najlepiej z hydromasażem).

Kuchnia i styl Hygge to wspólne gotowanie i biesiadowanie. Dlatego urządzając kuchnię w tym stylu, warto otworzyć ją na salon, zaprojektować wyspę kuchenną i duży stół. Kuchnia w stylu Hygge to też szerokie parapety z poduszkami lub ziołami w doniczkach oraz ciesząca oko porcelana.

Podsumowując, pochodzący z Danii styl Hygge stał się bardzo popularny nie tylko w krajach o srogim klimacie, lecz także na całym świecie. Nic dziwnego, gdyż ten styl zachęca do relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Warto też pamiętać, że Hygge to nie tylko styl wnętrzarski, ale przede wszystkim filozofia życia, promująca prostotę, spokój i czerpanie przyjemności z małych rzeczy, tak bardzo potrzebnym w dzisiejszym świecie.