Kuchnia klasyczna i klasyczne meble kuchenne

Kuchnia jest uważana za serce każdego domu. Trudno się temu dziwić — to właśnie tutaj każdego dnia przygotowujemy posiłki, by później spożywać je wspólnie wraz z resztą domowników. Kuchnia jest również miejscem, w którym gościmy rodzinę i przyjaciół. W jakim stylu ją urządzić? Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się kuchnie w stylu klasycznym? Czym się on charakteryzuje? Jakie meble powinny się znaleźć w takiej kuchni?

Tym, co wyróżnia styl klasyczny w aranżacji wnętrz są: prostota, harmonia, umiar oraz symetria. Wszystkie znajdujące się w danym wnętrzu elementy muszą być ze sobą powiązane. Dotyczyć może to zarówno dominującej kolorystyki, jak i zastosowanych materiałów czy zbliżonych kształtów. W klasycznych aranżacjach królują spokojne, stonowane barwy, takie jak beż, brąz, kremowy oraz szary. Mogą one zostać wzbogacone o nieco bardziej wyraziste akcenty — złote, srebrne, niebieskie, bordowe lub zielone. Tworząc projekt klasycznego wnętrza, pamiętać należy o zachowaniu umiaru. Co za tym idzie — ilość mebli czy dodatków ozdobnych powinna być tam ograniczona do minimum.

Przy wyborze mebli do kuchni w stylu klasycznym warto zdecydować się na indywidualnie zaprojektowane meble na zamówienie – mamy wówczas gwarancję, że zostaną one w 100% dopasowane do naszego wnętrza i będą się cechowały najwyższą jakością. Kuchnie klasyczne charakteryzują się najczęściej masywnymi, drewnianymi meblami do zabudowy, które dodatkowo mogą być stylizowane na antyczne. W tradycyjnych meblach kuchennych znajdziemy takie elementy jak rzeźbione fronty, gzymsy, czy metalowe okucia. W kuchni klasycznej, oprócz tradycyjnych szafek czy półek, bardzo często spotkamy również kredensy, komody lub przeszklone witryny. Inne elementy wystroju jak na przykład stół lub krzesła często mają rzeźbione nogi oraz są tapicerowane elegancką, grubą tkaniną.

Do produkcji mebli oraz pozostałych elementów wyposażenia wnętrza klasycznego wykorzystuje się najczęściej materiały pochodzenia naturalnego. Przykładem są takie gatunki drewna, jak mahoń, dębina, orzech, czereśnia, klon czy tek. W projektach klasycznych wnętrz nie brak także kamieni typu granit lub marmur. Wytwarza się z niego zarówno podłogi, jak i blaty czy ściany. W tego typu aranżacjach bardzo dobrze sprawdzają się detale wykonane z wełny, jedwabiu, skóry oraz metali szlachetnych, jak miedź lub mosiądz.

Wiemy już, czym charakteryzuje się styl klasyczny. A o czym warto pamiętać urządzając tego typu kuchnię? Może być ona utrzymana w klasycznej, niezmienionej wersji lub z nowoczesnymi akcentami. Wnętrza drugiego typu w wyrafinowany sposób łączą ze sobą tradycyjne, eleganckie wzornictwo oraz panujące aktualnie trendy.

Projektując klasyczną kuchnię, warto postawić na odcienie bieli, kremu oraz kości słoniowej. Chcąc optycznie rozjaśnić przestrzeń, zastosować można w niej jasne, pastelowe barwy. Nie tylko odbijają one światło, lecz również skutecznie maskują znajdujące się na powierzchniach niedoskonałości i uszkodzenia.

Co wyróżnia meble kuchenne utrzymane w stylu klasycznym? Ich cechą charakterystyczną jest między innymi bogate zdobnictwo. Bardzo często do czynienia mamy tam z frontami posiadającymi efektowne zagłębienia i żłobienia oraz szafkami z ozdobnymi uchwytami. Niezwykle efektownie prezentują się klasyczne meble kuchenne z przeszkleniami oraz złoceniami. Równie ciekawą propozycją elementy wyposażenia z frezowaniami czy gzymsami.

Jaki kolor powinny mieć klasyczne meble kuchenne? Bezpiecznym, ponadczasowym rozwiązaniem są te białe. Jest to bowiem uniwersalny, ponadczasowy kolor, który nigdy nie wychodzi z mody i dobrze komponuje się z większością odcieni. Co więcej, biel jest barwą budzącą kojarzenia z czystością i schludnością. Meble w tym kolorze są również w stanie optycznie powiększyć małą kuchnię.

Wykonujemy kuchnie na wymiar na terenie Bydgoszczy i sąsiednich miast. Zachęcamy do kontaktu.

Napisz do nas jeżeli jesteś zainteresowany usługą projektu klasycznej kuchni i wykonania mebli na wymiar w Bydgoszczy lub okolicach: