Kredens kuchenny był podstawowym wyposażeniem domów naszych pradziadków i służył do przechowywania artykułów spożywczych oraz naczyń. Obecnie kredensy są dostępne w różnych stylach, kształtach oraz rozmiarach i stały się eleganckim meblem we współczesnych domach. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie cechy ma kredens kuchenny, do jakiego wnętrza pasuje i jak odnowić stary mebel.

Kredens kuchenny, dawniej i dziś

Kredens kuchenny to rodzaj dużego mebla, który składa się z szerszej części dolnej z szafkami, szufladami i blatem oraz węższej nadstawki z otwartymi i przeszklonymi półkami.

Termin „kredens” pochodzi od łacińskiego słowa „credens”, które oznacza „ufający”. Nazwa ta prawdopodobnie nawiązuje do dawnego zwyczaju sprawdzania, czy jedzenie nie jest zatrute przed podaniem go głowie domu.

Dawniej kredensy kuchenne były używane do przechowywania naczyń i sztućców oraz służyły jako miejsce do przygotowywania posiłków. Początkowo meble te były proste i wykonane z myślą o jak największej funkcjonalności. Z upływem czasu jednak kredens kuchenny stał się nie tylko praktycznym meblem, ale też bardzo dekoracyjnym elementem kuchni. Dzisiejsze kredensy kuchenne projektowane są z myślą o ich estetyce oraz funkcjonalności, dlatego dostępne są w różnych stylach i rozmiarach.

Style współczesnych kredensów kuchennych

Obecnie kredens kuchenny jest przede wszystkim meblem dekoracyjnym, który może nadawać stylu całej kuchni. W zależności od naszych upodobań kredens może dodać kuchni czy jadalni uroku, ciepła, elegancji lub awangardowego charakteru. Cechy współczesnych kredensów różnią się między sobą w zależności od stylu, w jakim zostały zaprojektowane.

Kredens w stylu minimalistycznym, którego cechuje prostota i neutralne kolory, wykonany jest zazwyczaj z jasnego drewna lub metalu. Ponadto mebel ten ma prosty geometryczne kształt i nie posiada zbędnych detali lub ozdobników.

Kredens w kuchni zaprojektowanej w harmonijnie łączącym różne trendy, stylu eklektycznym może pochodzić z dziewiętnastego wieku. Do stylu eklektycznego pasuje również kredens kuchenny będący kombinacją różnych elementów, które razem tworzą unikatowy mebel.

Dostępne są także luksusowe kredensy kuchenne wykonane z najlepszych materiałów takich jak marmur i egzotyczne drewno. Ponadto ozdobione są one ręcznie wykonywanymi detalami. Luksusowy kredens pasuje do kuchni w stylu nowoczesnym lub glamour.

Najbardziej popularne są jednak kredensy kuchenne wykonane w stylu rustykalnym, który nawiązuje do tradycji i natury. Kredensy rustykalne zrobione są najczęściej z surowego, nieoszlifowanego drewna z nierównościami i widocznymi sękami.

Kredens kuchenny w dowolnym stylu można kupić, zamówić u producenta mebli lub zrobić odnawiając stary mebel.

Jak odnowić stary kredens kuchenny?

Stary kredens kuchenny można kupić w komisach meblowych lub na aukcjach internetowych, a jego odnowienie to ekonomiczny i ekologiczny sposób na unikatowy mebel. Jednak żeby cieszyć się meblem z tzw. drugiej ręki, warto pamiętać o kilku zasadach. Do głównych kroków, które dobrze jest wykonać, odnawiając stary kredens kuchenny należą:

  • ocena i naprawa mebla — po zakupie starego kredensu należy dokładnie obejrzeć i ocenić stan mebla. Renowację mebla warto zacząć od naprawy uszkodzeń, takich jak pęknięcia, zarysowania i luźne zawiasy;
  • czyszczenie — następnie kredens kuchenny należy dokładnie oczyść za pomocą ciepłej wody i łagodnego detergentu. W przypadku trudnych plam lub starej farby będzie Ci potrzebny do tego specjalistyczny środek (np. rozpuszczalnik);
  • szlifowanie — po oczyszczeniu mebla przyszedł czas na przygotowanie kredensu do malowania, czyli szlifowanie. Aby uzyskać gładką powierzchnię, warto użyć dwa rodzaje papieru ściernego, najpierw o średniej ziarnistości, a następnie drobnoziarnistego;
  • malowanie lub lakierowanie — na tak przygotowany mebel możesz nałożyć farbę, bejcę lub lakier. Wybierz produkt odpowiedni do materiału, z którego jest wykonany kredens kuchenny i który sprawi, że będzie on odporny na wilgoć. Zazwyczaj dobrze jest nałożyć kilka warstw produktu, aby uzyskać równomierny wygląd i lepszą ochronę;
  • wykończenie — pomalowany mebel możesz ozdobić wg swoich upodobań, dodając nowe uchwyty, półki, oświetlenie lub inne elementy, które nadadzą mu wyjątkowy wygląd.

Podsumowując, obecnie kredens kuchenny jest nie tylko miejscem do przechowywania naczyń, ale też dekoracyjnym elementem wyposażenia kuchni. Dlatego kredens kuchenny warto dopasować do ogólnego stylu kuchni oraz naszych oczekiwań.

Producenci mebli oferują możliwość personalizacji kredensu kuchennego, dzięki czemu można go dopasować do własnych potrzeb i upodobań. Można też samodzielnie odnowić znaleziony na strychu stary kredens kuchenny. Jednak bez względu na styl mebla, odpowiednio dobrany kredens z pewnością przemieni Twoją kuchnię i nadając jej szyk i wyjątkowy charakter.