Ryflowane elementy dekoracyjne to nowy trend nie tylko w projektowaniu wnętrz, ale także w produkcji mebli, który zdobywa coraz większą popularność. Fronty ryflowane charakteryzują się teksturą przypominającą pionowe lub poziome rowki, które nadają meblom trójwymiarowy wygląd oraz nowoczesny charakter. Przeczytaj, czym wyróżniają się fronty ryflowane i co je odróżnia od innych rodzajów frontów meblowych.

Czym jest technika ryflowania i jakie ma zastosowanie w aranżacji wnętrz

Technika ryflowania polega na tworzeniu równoległych rowków na powierzchniach różnego rodzaju materiałów takich jak: metal, drewno, MDF, plastik czy guma. W zależności od potrzeb ryflowanie może być stosowane w różnych celach zarówno praktycznych, jak i estetycznych.

Ryflowanie znalazło zastosowanie w aranżacji wnętrz niedawno, lecz dzięki swojej niepowtarzalnej estetyce i wszechstronności zyskuje na popularności i jest wykorzystywane przez projektantów wnętrz w wielu aspektach takich jak:

  • panele ścienne – ryflowane panele ścienne mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy nawet metal i stanowić ciekawy akcent w salonie, sypialni czy korytarzu;
  • drzwi – projektanci, aby nadać wyjątkowego charakteru i stylu urządzonego wnętrza, często wykorzystują ryflowane drzwi wewnętrzne, które są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych gładkich drzwi;
  • panele podłogowe – ryflowane panele podłogowe charakteryzują się antypoślizgowością i niepowtarzalnym wyglądem;
  • szafki kuchenne, fronty meblowe – ryflowane fronty meblowe, to nowy trend w produkcji mebli i zabudowy meblowej na wymiar z drewna lub płyty MDF.

Na czym polega ryflowanie frontów meblowych

Tekstura ryflowanych frontów jest wykonywana za pomocą maszyn do frezowania, które tworzą rowki o określonej głębokości i szerokości na powierzchni płyty meblowej MDF lub litego drewna. Powstała dzięki frezowaniu faktura rowków ułożonych w pionie lub poziomie nadaje frontom nowoczesny trójwymiarowy charakter.

Frezowana powierzchnia frontów w celu usunięcia wszelkich nierówności i przygotowania ich do dalszej obróbki jest szlifowana. Następnie, aby nadać im odpowiedni kolor lub wykończenie oraz zabezpieczyć przed wilgocią, fronty są malowane lub lakierowane. Do tego celu można zastosować lakier poliuretanowy, olej lub farbę akrylową.

Poznaj zalety i wady frontów ryflowanych

Dużą zaletą frontów ryflowanych jest ich uniwersalność i wszechstronność zastosowania, ponieważ pasują one praktycznie do każdego wnętrza. Elegancka prostota frontów ryflowanych jest dobrym wyborem zarówno dla wnętrz minimalistycznych, nowoczesnych loftów, jak i klasycznie urządzonych salonów.

Fronty ryflowane najefektywniej prezentują się w połączeniu z minimalistycznymi elementami mebli. Dobrze wyglądają bez uchwytów (zastosowaniem systemu klik), gładkimi blatami i w stonowanej kolorystyce. Fronty ryflowane można zamówić w różnych odcieniach, mimo to biel, beż i szarości czy naturalne odcienie drewna najlepiej pasują do ich tekstury.

Uniwersalność frontów sprawia, że możliwe jest odświeżenie mebli kuchennych, poprzez wymianę drzwiczek szafek i szuflad na fronty ryflowane. Ponadto dzięki rowkowej strukturze frontów mniej widać na nich ślady palców, oraz drobne uszkodzenia.

Rozważając zastosowanie frontów ryflowanych, warto także wziąć pod uwagę ich wady. Ryflowane fronty zbierają więcej kurzu niż gładkie powierzchnie, a brud z rowków może być trudny do usunięcia. Cena frontów ryflowanych z powodu dodatkowego etapu produkcji jest wyższa w porównaniu z kosztem frontów lakierowanych lub fornirowanych.

Podsumowując, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów frontów, a ich wybór ma wpływ na ogólny wygląd i funkcjonalność mebli na wymiar. Przed wprowadzeniem na rynek frontów ryflowanych najbardziej popularne były fronty fornirowane i lakierowane.

Fronty ryflowane to kolejna propozycja wykończenia mebli będąca połączeniem wyrafinowanej i jednocześnie prostej formy, która przyciąga wzrok i sprawia, że wnętrza stają się bardziej eleganckie.