Mieszkasz w bloku z wielkiej płyty i zastanawiasz się jak urządzić kuchnię bez okna? Nie masz pomysłu jak zaaranżować ciasną i ciemną kuchnię? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się jak urządzić ślepą kuchnię, tak aby była ładna, jasna i funkcjonalna.

Ślepa kuchnia w bloku — symbol PRL-u

Małe kuchnie bez okien najczęściej są spotykane w blokach z wielkiej płyty budowanych w latach,70 i 80. W czasach PRL- u nieustawne mieszkania w były aranżacyjnym koszmarem. Funkcjonalne i stylowe urządzenie mieszkania graniczyło z cudem, ze względu na problemy z zakupem mebli i sprzętu AGD.

Brak okna w ślepych kuchniach miała rekompensować przeszklona wystawka, która nie tylko ograniczała możliwość urządzenia kuchni, ale też salonu.

Na szczęście czasy się zmieniły i obecnie urządzając kuchnię w bloku budowanym kilkadziesiąt lat temu można zamówić meble na wymiar. Korzystając z funkcjonalnych rozwiązań i nowoczesnego AGD możemy urządzić nowoczesną kuchnię.

Salon z aneksem — sposób na małą kuchnię

Obecnie architekci projektując mieszkania o niewielkim metrażu zamiast małych kuchni proponują salon z funkcjonalnym aneksem kuchennym. Urządzając kuchnię w tzw. starym budownictwie można także otworzyć małą ciemną kuchnię na salon.

Aranżując salon z aneksem kuchennym należy zadbać o spójność zabudowy kuchennej z meblami w salonie. Przy możliwościach, jakie daje nam zamówienie mebli na wymiar zgodnie z projektem dekoratora wnętrz. Nie już problemem dobór kolorystyki mebli w taki sposób, by aneks kuchenny komponował się ze stołem i innymi meblami w pokoju.

Niestety w budowanych przed laty blokach z betonu nie zawsze jest możliwość wyburzenia ścian i stworzenia aneksu. Dlatego z pomocą przychodzą nam rozwiązania, które sprawią, że ślepa kuchnia będzie ładna i funkcjonalna

O czym warto pamiętać urządzając ślepą kuchnię.

Dobra wentylacja

W kuchni bez okna dużym problemem jest brak wentylacji i wilgoć. Natomiast wilgoć może być przyczyną pojawienia się bakterii i grzybów. Dlatego urządzając kuchnię bez okna nie możemy zakrywać kratek wentylacyjnych. Ponadto powinniśmy zainstalować nad kuchenką okap podłączony do komina wentylacyjnego. Warto też wymienić kuchenkę gazową na elektryczną, zrezygnowanie z gazu ograniczy ilość tłustej sadzy, która pojawia się przy gotowaniu na gazie.

Jasna i funkcjonalna zabudowa

Aranżując ciemną kuchnię należy zaprojektować zabudowę w ten sposób aby miała dużo miejsca na przechowywanie i jednocześnie była lekka i nie przytłaczała małego pomieszczenia.

Dobrym pomysłem jest zaaranżować jedną ścianę z wysoką zabudową, w której znajdzie się lodówka i inne nowoczesne AGD. Natomiast na ścianę, przy której znajduje się zlew i kuchenka położyć lustrzane płytki lub dużą szklaną płytę zwaną lacobelem. Taki zabieg sprawi, że światło będzie się odbijać od ściany i dodatkowo doświetli pomieszczenie.

Oświetlenie w ciemnej kuchni

W małym ciemnym pomieszczeniu nie sprawdza się centralne oświetlenie. W ślepej kuchni należy zastosować kilka źródeł światła. Dobrym rozwiązaniem jest szynowe oświetlenie sufitowe z reflektorami i dodatkowe oświetlenie meblowe. Zarówno taśmy ledowe, jak i oświetlenie punktowe można zainstalować w dowolnym miejscu zabudowy meblowej. Należy również zwrócić uwagę na barwę światła i wybrać ciepłe żółte światło, które nadaje pomieszczeniu przytulności.

Styl i kolorystyka mebli

Małe ślepe kuchnie najlepiej urządzić w stylu minimalistycznym lub industrialnym. W takiej kuchni ograniczamy dodatki, chowamy akcesoria i stosujemy jasne kolory. W ślepej kuchni dobrze wyglądają fronty na wysoki połysk i ażurowe, przeszklone szafki wiszące. Blaty także powinny być jasnej w kolorystyce drewna lub marmuru.

Choć urządzenie ślepej, małej kuchni stawia pewne ograniczenia, to zamówienie kuchni na wymiar daje duże możliwości. Dobry projekt, uwzględniający patenty na przechowywanie i odpowiednią kolorystykę sprawi, że mała kuchnia stanie się przytulnym sercem domu.

Korzystając z naszych usług nie tylko kupisz meble na wymiar ale otrzymasz projekt aranżacji kuchni która pod każdym względem będzie dostosowana do Twoich potrzeb.