Wyspa kuchenna jest nowoczesnym, wolnostojącym i przede wszystkim wielofunkcyjnym meblem kuchennym. Ma ona najczęściej formę prostokątnego bloku, ustawionego pośrodku kuchni lub odgradzającego aneks kuchenny od części salonowej niewielkiego mieszkania. Przeczytaj, jakie funkcje może pełnić wyspa kuchenna i dlaczego jest popularnym elementem nowoczesnych kuchni.

Jakie funkcje może pełnić wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna coraz częściej stanowi ważny element projektów zabudowy kuchennej. Architekci wnętrz proponują zastosowanie wyspy kuchennej zarówno w projektach dużych domów, jak i małych mieszkań, ponieważ ten wielofunkcyjny mebel posiada wiele zalet:

  • wielofunkcyjność — wyspa kuchenna jest meblem wielofunkcyjnym mogącym służyć różnym celom, w zależności od pory dnia i aktualnych potrzeb.
  • więcej przestrzeni roboczej — wyspa kuchenna to przede wszystkim dodatkowy blat, który powiększa przestrzeń roboczą w kuchni i służy do przygotowywania posiłków;
  • miejsce do jedzenia — duży blat wyspy kuchennej może służyć jako miejsce do wspólnego spożywania posiłków, zwłaszcza jeśli dostawimy do niej wyższe stołki barowe zwane hokerami;
  • dodatkowe miejsce do przechowywania — wyspa kuchenna pod dużym blatem może posiadać dodatkową przestrzeń do przechowywania, co jest niezwykle przydatne w każdej kuchni;
  • dodatkowa możliwość ustawienia AGD — wyspa daje możliwość centralnego umiejscowienia zlewu, piekarnika, płyty grzewczej czy innego nowoczesnego AGD;
  • lepsza ergonomia kuchni — właściwie zaprojektowana oraz w odpowiednim miejscu ustawiona wyspa kuchenna, może pomóc w poprawie ergonomii w naszej kuchni, tworząc wyraźną strefę dla gotowania i przygotowywania posiłków;
  • design i estetyka — wyspa kuchenna pasuje do każdego stylu kuchni, minimalistyczna bryła sprawdzi się w stylu nowoczesnym i loftowym natomiast wyspa z szufladami i drewnianym blatem w kuchni w stylu skandynawskim i rustykalnym;
  • wydziela przestrzeń kuchenną — wyspa kuchenna doskonale sprawdza się jako element oddzielający aneks kuchenny od przestrzeni salonowej.

Pamiętaj jednak, że by skorzystać z tych zalet, musisz mieć wystarczającą przestrzeń w swojej kuchni i odpowiednio dostosować do niej wielkość wyspy. W przeciwnym razie może ona przeszkadzać i sprawiać, że kuchnia będzie wyglądać na zatłoczoną.

Miejsce i rozmiar wyspy kuchennej

Podobnie jak inne meble kuchenne tak i wyspa, aby była w pełni funkcjonalna, musi stać w odpowiednim miejscu i mieć właściwe wymiary. W związku z tym, takie rozwiązanie nie zda egzaminu w przypadku małych, zamkniętych pomieszczeń. Wyspa kuchenna najlepiej w sprawdzi się w kuchniach o wymiarach 15-20 metrów kwadratowych oraz tych otwartych na jadalnię czy salon.

Minimalna odległość wyspy od szafek kuchennych to metr, a optymalna 120 centymetrów. Dzięki takiemu ustawieniu mebla zarówno osoby stojące przy wyspie, jak i przy ciągu szafek nie będą miały utrudnionej komunikacji, a schylanie się i sięganie do półek będzie w pełni swobodne. Od ścian oraz sprzętów kuchennych wyspa oddalona musi być o nie mniej niż 60 centymetrów. Taka odległość zapewni zarówno wygodne przejście, jak i otwieranie lodówki czy zmywarki.

Optymalne wymiary wyspy kuchennej

Wymiary wyspy kuchennej powinny być uzależnione od jej przeznaczenia. Gdy chcemy umieścić na niej zlewozmywak, planując wymiary blatu należy uwzględnić jego długość oraz około 50 centymetrów na odkładane naczynia. Na wyspie równie często lokalizuje się zmywarkę. Z uwagi na głębokość zlewu, warto umieścić ją pod blatem obok niego. Na ten cel najlepiej przeznaczyć około 45 – 60 centymetrów. Łącznie daje to długość około 100 – 120 centymetrów.

Jeśli natomiast na wyspie chcemy zamontować płytę grzewczą, pamiętajmy o zaplanowaniu po jej bokach około 30 – 40 centymetrów blatu. Warto tak rozplanować tę przestrzeń, aby płyta grzewcza znajdowała się przy krawędzi blatu z drugiej strony wyspy, gdyż uchroni to osoby przemieszczające się obok niej przed poparzeniem.

Materiały stosowane do produkcji wysp kuchennych

Do wykonania najprostszej wyspy kuchennej w zupełności wystarczające będą korpusy szafek stojących z nóżkami, które można zamaskować cokołami wyposażonymi w uszczelkę zapobiegającą przenikaniu wody lub brudu pod zabudowę. Możemy je ustawić obok siebie, uzyskując długą, wąską przestrzeń, lub na kształt kwadratu, łącząc cztery szafki, czy też zamówić wyspę na wymiar.

Blat wyspy może być laminowany (warto pamiętać tutaj o wykończeniu go dobranym pod kolor obrzeżem), kamienny, z konglomeratu lub drewna. W szafkach zaplanować można półki lub szuflady, a korpusy zakryć wybranymi frontami. Projektując tego typu przestrzeń warto pamiętać, aby styl wyspy pasował do pozostałej zabudowy kuchennej.

Podsumowując, wyspa kuchenna to dobre rozwiązanie, w przestronnych kuchniach oraz salonach z aneksem kuchennym. Dużą zaletą wyspy kuchennej jest jej wielofunkcyjność i to, że może służyć ona do wspólnego spożywania posiłków, barku idealnego na spotkania w gronie najbliższych, lub dodatkowego blatu roboczego.