Kuchnia to serce domu, a serce otwarte na dom to aneks kuchenny. Coraz częściej wybieramy aneks zamiast zamkniętej kuchni, ponieważ posiada on wiele zalet i daje szerokie możliwości aranżacji. Dawniej aneks kuchenny kojarzył się z małymi apartamentami, gdzie nie było miejsca na osobną kuchnię. Obecnie króluje również w średnich i dużych mieszkaniach. Dowiedz się, dlaczego warto rozważyć wybór aneksu kuchennego oraz poznaj 8 najważniejszych zasad jego urządzania.

Dlaczego wybieramy aneks kuchenny?

Pięknie urządzony, dobrze wyposażony i wygodny aneks kuchenny to miejsce, w którym z przyjemnością będziesz przyrządzać posiłki, nawet jeśli gotowanie nie jest Twoją pasją. Dzięki temu, że aneks jest częścią głównego pokoju w domu, możesz wygodnie gotować bez konieczności wychodzenia do osobnego pomieszczenia.
Często wybieramy aneks kuchenny ze względu na oszczędność miejsca, lepszą funkcjonalność, lecz poza tym daje on duże możliwości aranżacyjne, a połączenie go z jadalnią czy salonem jest bardzo praktyczne.

Najważniejsze zasady urządzania aneksu kuchennego

Zanim zaczniesz projektować swój wymarzony aneks kuchenny, z uwagą przyjrzyj się miejscu, w którym będzie się znajdował i świadomie wszystko zaplanuj. Weź pod uwagę ważne zasady aranżacji, by uniknąć błędów i już wkrótce cieszyć się funkcjonalnym i stylowym aneksem kuchennym.

Zasada nr 1: Dopasuj aneks kuchenny do swoich potrzeb

Aneks kuchenny powinien być przede wszystkim dopasowany do Twoich potrzeb. Zastanów się zatem, jak planujesz korzystać z kuchni i przede wszystkim, jak lubisz się po niej poruszać.
Czy masz w zwyczaju przygotowywać posiłki stojąc, czy może wolisz to robić na siedząco i przydałoby się miejsce na krzesło lub hoker? Lubisz gotować, piec i przyrządzać wieloskładnikowe potrawy, czy może preferujesz szybkie gotowanie i zwykle sięgasz po proste posiłki lub półprodukty? Weź pod uwagę swoje upodobania podczas wyboru wielkości blatów, ilości szafek oraz szuflad.
Oceń, które sprzęty i rodzaje mebli są dla Ciebie najważniejsze. Na przykład czy chcesz mieć dużą, dwudrzwiową lodówkę, bardziej lubisz szuflady niż szafki, a może wystarczy Ci mniejsza zmywarka, ale chcesz mieć szeroką półkę na swoją kolekcję przypraw.
Twój aneks kuchenny będzie komfortowy i funkcjonalny, jeśli dobierzesz wyposażenie do wygodnej dla ciebie wysokości oraz zadbasz o optymalną ilość miejsca między sprzętami. To ważne, gdyż zbyt niskie blaty nie są wygodne dla osób wysokich, a za mała przestrzeń nie pozwala na swobodę ruchów.

Zasada nr 2: Optymalne zagospodaruj przestrzeń kuchenną

W zależności od możliwości przestrzennych możesz wybrać prostą zabudowę jednorzędową lub układ w kształcie litery L z wykorzystaniem przestrzeni narożnej idealnej do przechowywania. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest też wyspa kuchenna, która świetnie się sprawdza zwłaszcza w większych pomieszczeniach.
Duża wbudowana wyspa lub półwysep może pełnić funkcję stołu, baru lub blatu roboczego z płytą grzewczą i zlewozmywakiem. Jeśli będzie wielopoziomowa, wykorzystasz jej przestrzeń pod blatem do przechowywania naczyń lub produktów, które chcesz mieć pod ręką. Idealnie sprawdzi się w kuchni o nietypowych rozmiarach. Natomiast do małych aneksów kuchennych świetnie pasuje wyspa wolnostojąca lub przenośna wyposażona w kółka czy nóżki.

Zasada nr 3: Zastosuj zasadę trójkąta roboczego

Zasada trójkąta roboczego polega na odpowiednim rozmieszczeniu trzech podstawowych urządzeń – lodówki, zlewozmywaka i płyty grzewczej. Powinny one tworzyć trójkąt o możliwie najkrótszych bokach. Dzięki temu będziesz miał optymalny dostęp do wszystkich sprzętów i ułatwisz sobie pracę.
Tę zasadę możesz z powodzeniem zastosować w aneksie kuchennym, o ile nie wybierzesz zabudowy jednorzędowej. Wówczas nadal dla Twojego komfortu i efektywnej pracy będzie rozmieszczenie sprzętów w takiej samej kolejności i niezbyt dużej odległości, nie będą jednak tworzyć kształtu trójkąta.

Zasada nr 4: Wybierz odpowiednie meble i sprzęt AGD

Do aneksu kuchennego możesz wybrać gotowe zestawy mebli lub meble na wymiar. Jeśli zależy Ci na optymalnym wykorzystaniu przestrzeni, meble na wymiar są zdecydowanie lepszą opcją. Wraz z zabudowanym sprzętem AGD tworzą spójną, estetyczną całość.
Meble na wymiar oraz AGD w zabudowie dopasujesz również do swoich preferencji. Zadbaj o odpowiednią ilość szafek i szuflad do przechowywania oraz ich wygodny układ. Przykładowo szafki na naczynia codziennego użytku dobrze jest umieścić w pobliżu zmywarki. To usprawni opróżnianie jej i odkładanie czystych naczyń na miejsce.
Warto jest także rozważyć wysoką zabudowę, która pozwala zagospodarować przestrzeń pod sufitem. W szafkach trudniej dostępnych przechowasz przedmioty, których używasz rzadziej.

Zasada nr 5: Stwórz stylowe i harmonijne wnętrze

Producenci mebli kuchennych prześcigają się w pomysłach na stylowe aranżacje wnętrz. Możesz zatem urządzić aneks kuchenny w takim stylu, jaki najbardziej Ci się podoba na przykład klasycznym, nowoczesnym czy skandynawskim.
Aneks kuchenny i salon tworzą wspólną przestrzeń, warto więc pamiętać o harmonijnej kolorystyce i jednolitym stylu. Meble mogą być różne, lecz powinny dobrze się ze sobą komponować. Umożliwią to elementy wspólne na przykład ten sam rodzaj drewna, współgrające akcenty kolorystyczne dodatków i ozdób.
Ponadto urządzając aneks kuchenny eksperymentuj z kololami. Dzięki odpowiednio dobranym kolorom uzyskasz harmonię i podkreślisz styl aranżacji wnętrza. Warto zatem zwrócić uwagę na dopasowanie kolorystyczne (na przykład na zasadzie kontrastu lub podobieństwa) frontów i blatów do podłóg oraz parapetów.

Zasada nr 6: Zadbaj o odpowiednią wentylację

Kuchnie ze starych czasów kojarzą się nieraz z buchającą parą, intensywnymi zapachami gotowania czy przypalonych potraw. We współczesnych kuchniach na szczęście możemy uniknąć takich wrażeń.
W aneksie kuchennym niezbędna jest drożna wentylacja oraz prawidłowo dobrany wyciąg lub okap. Przy wyborze wyciągu weź pod uwagę rodzaj wentylacji, wielkość i moc kuchenki oraz to, czy w aneksie lub jego pobliżu jest okno. Okap powinien mieć wydajność co najmniej sześciokrotnie większą niż kubatura pomieszczenia.
W zależności od potrzeb masz do wyboru różne rodzaje okapów. Jeśli Twoja kuchnia będzie miała płytę grzewczą na wyspie, wybierz okap wyspowy montowany bezpośrednio nad nią. W dużym aneksie możesz pozwolić sobie na okap kominowy, który zajmuje sporo miejsca, ale jest bardzo wydajny.
W nowoczesnych, niewielkich kuchniach sprawdzają się okapy teleskopowe i podszafkowe. Ciekawą opcją jest też wyciąg wysuwany montowany w blacie.

Zasada nr 7: Dobierz odpowiednie oświetlenie

Lampy kuchenne zapewniają komfort pracy i nadają odpowiedniego klimatu pomieszczeniu. Przy pomocy kilku różnych źródeł światła możesz wyeksponować poszczególne elementy wyposażenia na przykład deseń paneli ściennych pod szafkami wiszącymi. Podkreślisz w ten sposób styl i jednocześnie wyznaczysz granicę między aneksem a salonem. Oświetlenie jest doskonałym elementem aranżacji wnętrza.

Zasada nr 8: Oddziel aneks kuchenny lub połącz go z salonem

W zależności od swojego pomysłu możesz wizualnie oddzielić aneks od salonu czy jadalni lub odwrotnie – zgubić granicę między nimi, co nada wnętrzu wrażenie większej przestrzeni. W tym celu możesz wykorzystać kolory lub światło. Na przykład jednolita podłoga czy kolor ścian oraz równomierne oświetlenie sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na przestronne i spójne. Różne barwy natomiast wyznaczą wizualną granicę między aneksem a salonem.
Wyspa kuchenna, barek lub stół również oddzielą wizualnie aneks kuchenny od salonu. Jeśli zależy ci na możliwości fizycznego wydzielenia aneksu, dobrym pomysłem jest montaż ścianki lub ruchomego przepierzenia.

Podsumowując, aneks kuchenny to ciekawe i pełne możliwości rozwiązanie na urządzenie funkcjonalnej kuchni zarówno w małym, jak i dużym mieszkaniu. Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe zasady, stworzysz praktyczny, stylowy oraz dostosowany do Twoich potrzeb aneks kuchenny, w którym z przyjemnością przyrządzisz niejeden posiłek.

Jeżeli chcesz skorzystać z profesjonalnej pomocy przy aranżacji aneksu kuchennego to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania z naszych usług.