Planując dekorację okien kuchennych, do tego celu wykorzystać można nie tylko firany czy rolety. Ciekawą alternatywą dla nich są zazdrostki. Co to takiego? Czym kierować się przy ich wyborze? W jaki sposób je montować?

Mianem zazdrostki określa się krótki, wąski pas tkaniny, który zasłania jedynie połowę lub mniejszą część okna. Mocuje się ją na specjalnym drążku rozciągniętym na szerokość okna lub umieszczonym w ramie okiennej. Zazdrostki zdobią i częściowo przysłaniają okno okienne. Dzięki nim, w dalszym ciągu widoczne jest to, co znajduje się na zewnątrz. Po tego typu dekoracje najczęściej sięgają miłośnicy wnętrz zaaranżowanych w stylu klasycznym oraz rustykalnym. Z zazdrostkami przeważnie można się spotkać w kuchniach, lecz niekiedy stosuje się je także w łazienkach.

Jak już zostało wspomniane, zazdrostki można mocować na kilka różnych sposobów. Pierwszy z dostępnych sposobów to umieszczenie ich na drążku znajdującym się na ramie okiennej. Przytwierdza się go do niej poprzez przyklejenie lub przykręcenie. Pierwszy z dostępnych sposobów jest łatwiejszy w montażu i bezinwazyjny. Tego typu drążki wykorzystuje się w oknach o różnych rozmiarach. Główną zaletą tego takiego rozwiązania jest to, iż nie utrudnia ono ich otwierania. Do czynienia możemy mieć także z zazdrostkami umieszczonymi na drążku rozciągniętym we wnęce okiennej. Sposób ten znajduje zastosowanie wówczas, gdy dane okno nie jest otwierane zbyt często. Drążek przykręca się tu lub montuje z wykorzystaniem systemu rozporowego we wnęce okiennej. Wadą tego rozwiązania jest konieczność demonstracji konstrukcji w momencie, w którym zachodzi konieczność otwarcia okna na oścież, na przykład podczas ich mycia.

Czym kierować się przy wyborze zazdrostek? Na sklepowych półkach dostępne są różnego rodzaju dekoracje okienne tego typu. Do wyboru mamy między innymi zazdrostki przypominające z wyglądu tradycyjne zasłonki oraz modele ażurowe, które gwarantują większą przejrzystość. Jeżeli chodzi o ich wymiary, aby je ustalić, w pierwszej kolejności należy zmierzyć szerokości pomiędzy ramami okiennymi i do wyznaczonych wartości dodać kilka centymetrów na zakładkę oraz marszczenie. Zamiast kupować gotowe zazdrostki, można się zdecydować na ich samodzielne uszycie. W tym celu, górę materiału podwijamy w taki sposób, aby możliwe było włożenie elementu mocowania w tak powstałą kieszonkę.

Do okien z dzieloną szybą, które posiadają ruchomy słupek dopasowuje się dwie zazdrostki, umieszczając je na dwóch osobnych drążkach. Oknom z jednolitą szybą dedykowana może być natomiast jedna lub dwie zazdrostki.

Zazdrostki stanowią idealne rozwiązanie do mało nasłonecznionych kuchni, do których chce się wpuścić nieco więcej światła. Zestawić można je zarówno z zasłonami w takim samym kolorze, jak i kontrastującymi z nimi. Do wyboru mamy zazdrostki jednokolorowe oraz zdobione rozmaitymi wzorami, na przykład geometrycznymi lub kwiatowymi. Mogą być one utrzymane w stylu folkowym czy rustykalnym.