Hoker to mebel, z którym dotychczas spotkać można było się głównie w lokalach gastronomicznych, takich jak, bary, kawiarnie, restauracje czy kluby. Obecnie jednak stanowi on coraz popularniejszy element wyposażenia wnętrz i mieszkań. Krzesła tego typu bardzo dobrze sprawdzają się między innymi w kuchniach. Czym kierować się przy ich wyborze?

Pierwsza bardzo ważna kwestia to odpowiedni dobór wysokości hokera do kuchni. Aby był on wygodny w użytkowaniu i należycie spełniał swoją funkcję, powinno się go dostosować do wysokości blatu. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy zmierzyć wysokość blatu, a następnie odjąć od niej 30 centymetrów. Ostatni krok to zakup hokera z siedziskiem o takiej właśnie wysokości. Alternatywne rozwiązanie stanowią krzesła regulowane. Niemniej istotną kwestią jest szerokość siedziska hokera. By wygodnie się na nim siedziało, warto aby parametr ten wynosił około 40 centymetrów.

W sklepach można się spotkać z różnego rodzaju hokerami. Mogą one posiadać oparcie lub być pozbawione tego elementu. Krzesła tego typu są niezwykle komfortowe i dobrze sprawdzają się podczas długiego siedzenia. Hokery bez oparcia to natomiast dobre rozwiązanie do nieco mniejszych kuchni — można je bowiem wsunąć pod blat, dzięki czemu nie zajmują one dużo miejsca. Jako że takie meble są znacznie wyższe od tradycyjnych krzeseł, warto rozważyć kupno modelu z podpórką na nogi. Nie tylko pozwoli ona wygodnie siedzieć na hokerze, lecz również ułatwi siadanie na nim i schodzenie z niego. Najlepiej, aby podpórka znajdowała się około 40 centymetrów niżej od siedziska. Następny istotny element każdego hokera do kuchni to podłokietniki. Znacząco zwiększają one komfort użytkowania i pozwalają na swobodne oparcie o nie rąk.

W sklepach można znaleźć hokery opierające się na jednej, trzech lub czterech nogach. Pierwsze z nich zajmują najmniej miejsca i prezentują się najbardziej stylowo. Miłośnicy klasycznych krzeseł powinni się zdecydować na zakup pozostałych rodzajów hokerów. Do ich zalet zalicza się także to, że z łatwością odsuwają się one od blatu.

Jak już zostało wspomniane, hokery są meblami o dużej wysokości. Niekiedy trzeba się na nie wspiąć, by móc na nich usiąść. Aby hoker do kuchni był w stanie utrzymać użytkownika w bezpiecznej pozycji, musi posiadać stabilną podstawę. Z jakiego materiału może być ona wykonana? Do czynienia możemy mieć między innymi z hokerami drewnianymi. To uniwersalne, ponadczasowe meble, które nigdy nie wychodzą z mody. Dobrze pasują one do wnętrz zarówno klasycznych, jak i skandynawskich czy rustykalnych. Zwolennikom nowoczesnych aranżacji, do gustu przypadną natomiast hokery do kuchni ze stali nierdzewnej. Nie tylko elegancko się one prezentują, lecz są również wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na rynku dostępne są również hokery z tworzyw sztucznych utrzymane w stylistyce retro oraz skórzane, które znakomicie będą się sprawdzały w aranżacjach kuchni loftowych oraz kuchni industrialnych.