Mianem loftu określa się mieszkanie, które powstało w industrialnym, pofabrycznym budownictwie. Zachowuje ono jego wyrazisty charakter i surowość; znaleźć można tam nieotynkowane ściany, betonową podłogę oraz odsłonięte rury. Wnętrza tego typu są urządzone w sposób minimalistyczny i dominuje w nich monochromatyczna paleta barw. W loftowym klimacie można zaaranżować między innymi kuchnię. Jak powinna wyglądać taka przestrzeń?

Tym, co wyróżnia loftowe mieszkanie jest to, iż bazuje ono na pomieszczeniu, do którego zostało zaadaptowane. Styl ten swoje korzenie ma w dużych, opuszczonych budynkach fabrycznych z XX wieku. To właśnie wówczas, na skutek panującej recesji gospodarczej, na rynku amerykańskim pojawiło się całe mnóstwo przestrzeni, które pełniły w przeszłości rolę warsztatów oraz hal produkcyjnych. Pustostany bardzo szybko przyciągnęły uwagę lokalnych artystów, którzy otwierali tam swoje pracowanie i sale wystawowe.

Styl loftowy bardzo często pojawia się w towarzystwie stylu industrialnego. Trudno się temu dziwić — mają one wiele cech wspólnych. Oba te style wymagają przestronnych wnętrz z wysokim sufitem i dużymi oknami. We wnętrzach urządzonych w klimatach loft oraz industrialnym znaleźć można meble o prostej formie. Pomieszczenia tego typu zaaranżowane są w spokojnej, stonowanej kolorystyce, takiej jak biel, czerń oraz szarość. Jeżeli chodzi o dominujące materiały, w obu stylach jest to szkło, drewno, stal oraz beton. Znaleźć można je zarówno na ścianach i podłogach, jak i w meblach oraz dodatkach.

A co, jeżeli chodzi o różnice pomiędzy stylem loftowym i industrialnym? W przypadku wnętrz drugiego typy, często znaleźć można autentyczne, pofabryczne elementy, takie jak chropowaty beton czy stara cegła. W loftach spotyka się je znacznie rzadziej. Zastępowane są one tam przez gładkie faktury i powierzchnie oraz uzupełniane przez designerskie dekoracje wykonane na przykład z tworzyw sztucznych. Co do kolorystyki, w przypadku loftowych wnętrz nie zawsze jest ona stosowana. Nierzadko spotkać można się tam tamże z akcentami utrzymanymi w soczystych, nasyconych barwach. Pomieszczenia industrialne znacznie bardziej lubią ciemniejsze, cięższe tonacje. Różnice pomiędzy tymi dwoma stylami tkwią także w dekoracjach. W klimacie industrialnym dominują akcenty nawiązujące do pofabrycznej estetyki, takie jak lampy — reflektory czy grafiki z fabrycznymi motywami. Co do stylu loftowego, znacznie lepiej sprawdzają się tam nieco bardziej przytulne akcesoria, takie jak świece czy miękkie dywaniki uzupełnione o designerskie dzieła sztuki współczesnej.

Z czego wynika tak duża popularność loftowymi kuchni w ostatnim czasie? We wnętrzach tego typu znakomicie sprawdzają się wyspy oraz duże, masywne blaty z zawieszonymi nad nimi designerskimi lampami. Z powodzeniem zastosować można tam także podwieszany sufit i powiesić nam nim garnki czy doniczki z roślinami. W loftowej kuchni doskonale będą się prezentowały zarówno drewniane meble kuchenne, jak i elementy wyposażenia wykonane z imitacji tego naturalnego surowca.