Cegła będąca od wieków podstawowym materiałem budowlanym jest nadal chętnie wykorzystywana przez projektantów także jako uniwersalny i ponadczasowy akcent dekoracyjny. Dlatego, mimo że w świecie aranżacji wnętrz, nowe trendy przychodzą i odchodzą, cegła na ścianie niezmiennie jest symbolem dobrego gustu. Przeczytaj, o różnorodnych sposobach wykorzystania cegły na ścianie oraz o tym, w jakim wnętrzu ten tradycyjny materiał najlepiej wygląda.

Cegła na ścianie – tradycja we wnętrzach

Cegła jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych i ze względu na swoją wytrzymałość i dostępność była początkowo używana do budowy murów i ważnych budynków. Obecnie nadal cegła jest bardzo cenionym materiałem budowlanym, jednak ze względu na atrakcyjność cenową innych materiałów, jest teraz głównie używana jako materiał wykończeniowy.

Cegła jest nie tylko efektownym dekorem, ale też praktycznym materiałem. Dużymi zaletami cegły są jej trwałość, łatwość w konserwacji. Dodatkowo cegła doskonale izoluje termicznie i akustycznie oraz jest naturalnym regulatorem wilgotności w pomieszczeniu.

Ponadto współczesny trend zrównoważonego projektowania z wykorzystaniem ekologicznych źródeł sprawił, że cegła, jest doceniana jako naturalny i trwały materiał. Dlatego popularnym i atrakcyjnym dla ekologicznie świadomych projektantów i właścicieli domów rozwiązaniem stał się recykling i upcykling starych cegieł.

Cegła na ścianie od lat stanowi efektowne wykończenie domów, biur i punktów usługowych. Dzięki swojej ciekawej teksturze i kolorystyce oraz uniwersalności cegła pasuje do większości stylów aranżacji wnętrz, od surowego industrialu po ciepły styl hygge.

Imitacja cegły na ścianie

W ostatnim czasie m.in. ze względu na ekologiczne trendy popularne jest wykładanie ścian recyklingowaną cegłą lub płytkami powstałymi na bazie naturalnej cegły. Jednak nadal do stworzenia ceglastej ściany wybierane są różnego typu produkty przypominające wyglądem cegłę. Do najczęściej stosowanych rozwiązań będących imitacją cegły należą m.in.:

 • tapety i okleiny cegłopodobne – jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Dostępne w różnorodnych wzorach i kolorach tapety, mogą naśladować różne rodzaje cegły, od nowoczesnych po starodawne. Tapety są łatwe w nakładaniu i mogą być stosowane w wynajmowanych mieszkaniach, jako że łatwo je usunąć. Z kolei okleiny, choć są podobne do tapet, to zazwyczaj wykonane z trwalszych materiałów;
 • płytki cegłopodobne – ceramiczne lub gipsowe, imitujące cegły to kolejne rozwiązanie. Mogą być one przyklejane do ściany i razem z fugą stworzyć realistyczny efekt ceglanej ściany. Płytki są trwalsze niż tapety i nadają się do miejsc narażonych na wilgoć, takich jak kuchnie czy łazienki;
 • panele ścienne – wykonane z gipsu, czy tworzywa sztucznego panele ścienne posiadają teksturę i głębię, imitując prawdziwe cegły. Panele ścienne są łatwe w montażu i mogą być malowane na dowolny kolor;
 • dekoracyjne tynki strukturalne – popularne ostatnio w aranżacji wnętrz tynki strukturalne można nałożyć na ścianę tak, aby imitowały wygląd cegieł, są kolejną opcją. Ta metoda pozwala na stworzenie bardziej trójwymiarowego i realistycznego efektu cegły.

Imitacje cegieł są idealne dla osób, które chcą dodać charakteru swoim wnętrzom bez konieczności przeprowadzania dużego i kosztownego remontu.

Do jakich stylów pasuje cegła na ścianie

Praktycznie cegłę na ścianie można z powodzeniem zastosować w każdym wnętrzu oraz stylu łącząc jej ciekawy wygląd z różnego typu tekstyliami i indywidualnie zaprojektowanymi meblami na wymiar. Cegła dzięki swojej wszechstronności i klasycznemu wyglądowi pasuje do wielu różnych stylów wnętrzarskich, a w szczególności sprawdza się m.in. we wnętrzu:

 • industrialnym – styl ten charakteryzuje się surowością i wykorzystaniem materiałów takich jak metal, beton, a także cegła. Cegła na ścianie w stylu industrialnym często jest pozostawiona w surowej, nieobrobionej formie, co dodaje wnętrzu charakteru i autentyczności;
 • rustykalnym – cegła na ścianie w stylu rustykalnym wprowadza ciepło i naturalność. Tutaj cegła występuje w tradycyjnych ciepłych odcieniach, często tworząc przytulną atmosferę;
 • nowoczesnym – we współczesnych wnętrzach cegła jest często pomalowana na biało lub inne jasne kolory, co nadaje przestrzeni nowoczesny i minimalistyczny wygląd, jednocześnie zachowując teksturę i głębię cegły;
 • w stylu hygge – skandynawskim designie cegła może być użyta jako akcent ściany, często w połączeniu z jasnymi, naturalnymi kolorami, co dodaje ciepła i przytulność typową dla stylu hygge.

Cegła daje wiele możliwości nie tylko ze względu na ciekawą strukturę i różnorodność kolorystyczną, ale tez sposób jej ułożenia na ścianie.

Poznaj różne metody układania i obróbki cegieł na ścianie

Układanie i obróbka cegieł na ścianie, to nie tylko usługa budowlana, ale też swego rodzaju sztuka, która może znacząco wpłynąć na wygląd i charakter ściany oraz całego pomieszczenia. Do najbardziej popularnych metod układania cegły na ścianie należą:

 • technika angielska (układanie na wpół) – jest to klasyczna metoda układania, w której każdy kolejny rząd cegieł jest przesunięty o połowę jego długości względem powyższego rzędu. Technika angielska zapewnia dobre wiązanie cegieł na ścianie i jest często stosowana ze względu na swoją prostotę i estetykę;
 • technika holenderska (układanie na szew) – w tym stylu każda cegła jest układana na przemian dłuższym i krótszym bokiem. Technika holenderska daje bardzo dekoracyjny efekt zygzakowatego wzoru;
 • technika wiązania flamandzkiego (układanie w jodełkę) – metoda ta polega na łączeniu na przemian pełnych cegieł i ich połówek. Powstały w ten sposób wzór przypomina kształt jodełki i jest często stosowany w pomieszczeniach razem z w ten sposób ułożonymi podłogami;
 • technika gotycka (układanie krzyżowe) – w metodzie gotyckiej cegły są układane w pionowych i poziomych rzędach, tworząc w ten sposób krzyżowy wzór. Technika krzyżowa często spotykana jest na ścianach zabytkowych budowli.

Metody obróbki cegieł

Poza techniką układania na wygląd ściany ma także wpływ obróbka powierzchniowa cegieł. Pozwala ona na zmianę ich wyglądu i charakteru, dostosowując je do różnych stylów wnętrzarskich. Do najpopularniejszych metod obróbki cegieł na ścianie należą:

 • malowanie – to bardzo popularna i prosta metoda zmiany koloru i stylu cegły. W zależności od pożądanego efektu do malowania ceglanej ściany można wybrać farby matowe, półmatowe lub błyszczące wykończenia;
 • patynowanie – jest to technika ręcznego postarzania, stosowana w celu nadania ścianie historycznego charakteru;
 • piaskowanie – ta metoda obróbki polega na ścieraniu wierzchniej warstwy cegły za pomocą strumienia piasku. Technika piaskowania odsłania spodnie warstwy cegły, nadając im efekt surowej faktury;
 • szorstkowanie – polega ono na tworzeniu na cegłach nierównomiernych, szorstkich powierzchni, co nadaje im bardziej naturalny wygląd.

Każda z technik układania i metod obróbki cegły może diametralnie wpłynąć na ostateczny wygląd ściany z cegły. Dlatego wybierając cegłę na wykończenie ścian, możemy stworzyć unikalnej przestrzeni, która odzwierciedla nasz styl.

Podsumowując, cegła przez setki lat ewoluowała od prostego, surowego materiału budowlanego do wszechstronnego elementu dekoracyjnego.
Dlatego cegła na ścianie to coś więcej niż tylko styl wykończenia wnętrz, gdyż jest ona połączeniem tradycji z nowoczesnością.

Ponadto jej naturalność, trwałość i możliwość ponownego wykorzystania czynią ją idealnym wyborem dla tych, którzy poszukują ekologicznych, trwałych oraz ponadczasowych rozwiązań dla swoich wnętrz.