Nie każdy z nas dysponuje przestronną, jasną kuchnią. Znacznie częściej do czynienia mamy z pomieszczeniami, których metraż nie przekracza kilku metrów kwadratowych. Aranżacja takiego wnętrza nie należy do najłatwiejszych, lecz nie jest niewykonalna. Istnieje szereg sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym nawet mikroskopijna kuchnia będzie w pełni funkcjonalna, ciesząc oko.

O czym warto pamiętać podczas urządzania mikroskopijnej kuchni? Należy tutaj zadbać o odpowiednie wykorzystanie każdego wolnego kawałka przestrzeni. W pierwszej kolejności, dokładnie mierzymy pomieszczenie zwracając uwagę na elementy, które, owszem, zajmują niewiele miejsca, lecz mają znaczący wpływ na rozmieszczenie poszczególnych sprzętów AGD. Mowa tutaj o gniazdkach elektrycznych, rurach oraz grzejnikach. Kolejny etap stanowić powinno zaplanowanie umiejscowienia mebli oraz urządzeń. Jakich elementów nie może zabraknąć w żadnej kuchni? Aby jej codzienne użytkowanie było w pełni komfortowe, wyposażyć należy ją w lodówkę, kuchenkę, zlewozmywak, blat roboczy, okap podszafkowy oraz szafki na wymiar do przechowywania. Dobrą alternatywą dla tradycyjnej kuchni z 4 palnikami może być model wyposażony w 2 elementy tego typu lub płyta grzewcza. Jaka lodówka najlepiej sprawdzi się w bardzo małej kuchni? Godna polecenia jest jej wersja podblatowa o wysokości nie większej niż 85 centymetrów i pojemności około 90 litrów. A co, jeżeli chodzi o zlewozmywak? Nasza propozycja to model narożny z 2 komorami o różnej wielkości oraz koszykiem pełniącym funkcję ociekacza.

Aby w małej kuchni zawsze panował porządek, zamontować należy w niej odpowiednio dopasowane szafki umożliwiające komfortowe przechowywanie naczyń, produktów spożywczych i różnego rodzaju akcesoriów. Warto, aby posiadały one dużą ilość szuflad. Zamiast zabudowy sięgającej aż do sufitu, zdecydować można się na nieco niższe szafki, które dzięki stosownemu oświetleniu zyskają estetyczny wygląd.

Co zrobić w sytuacji, jeżeli kuchnia jest bardzo mała, a co więcej — nie posiada okna? Najlepiej, aby takie wnętrze było utrzymane w jasnej kolorystyce, takiej jak biel, złamana szarość czy beż. To sprawdzony sposób na optyczne powiększenie i rozjaśnienie pomieszczenia. Jasne barwy warto zastosować na nieco większych powierzchniach, takich jak ściany, podłoga czy szafki.

By bardzo mała kuchnia wyglądała na większą niż w rzeczywistości, warto rozważyć otwarcie jej na salon, tworząc w ten sposób funkcjonalny aneks kuchenny. By nadać aranżacji spójności, ściany w kuchni i pokoju dziennym pomalować można na ten sam kolor. Jeżeli chodzi o podłogę, o ile w salonie najlepiej sprawdzać będą się drewniane panele, o tyle w części kuchennej zastosować powinno się łatwe w utrzymaniu w czystości płytki. W miejscu styku należy zastosować szczelinę dylatacyjną, która pozwoli ustrzec się przed nieestetycznymi wybrzuszeniami i odkształceniami. Chcąc wyraźnie zaznaczyć granicę między częścią kuchenną i salonową, umieścić można tam wyspę. To sprawdzony sposób na nowoczesną, elegancką aranżację wnętrza.