Zlewozmywak to nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Wykorzystujemy go zarówno podczas mycia naczyń, jak i gotowania oraz sprzątania. W której części pomieszczenia powinien się on znaleźć, aby korzystanie z niego było w pełni funkcjonalne? Oto kilka praktycznych wskazówek na ten temat.

Urządzając domową kuchnię, sprzęty należy ustawić według kolejności, w której będziemy z nich korzystać w czasie gotowania. Powinny być to kolejno: lodówka, z której wyjmujemy produkty spożywcze, zlewozmywak, gdzie myjemy je lub obieramy i kuchenka, na której smażymy lub gotujemy.

Najlepiej, aby zlewozmywak znalazł się w pobliżu lodówki oraz zmywarki. Osoby, które posiadają drugie z urządzeń, bez obaw zaopatrzyć mogą się w model jednokomorowy, który nie zajmuje dużo miejsca i jest w pełni funkcjonalny. Alternatywne rozwiązanie to zlew dwukomorowy. Zlewozmywaka nie powinno się montować w bezpośrednim sąsiedztwie kuchenki gazowej. W przeciwnym wypadku istniałoby prawdopodobieństwo zalania palników. Zlew powinien znajdować się blisko przyłączy. Jego optymalna odległość od pionu kanalizacyjnego to nie więcej niż 3 metry. Dobre miejsce na zlewozmywak to między innymi główna ściana zabudowy, narożnik czy przestrzeń pod oknem. Równie efektownie prezentować będzie się jako jako element wyspy kuchennej ustawione w centralnym punkcie kuchni.

W znaczącej części przypadków, zlewozmywak jest montowany na głównej ścianie zabudowy kuchennej, na jej środku, pomiędzy lodówką i kuchenką. Warto, aby od wymienionych sprzętów oddzielały go blachy. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzać będzie się między innymi w przypadku kuchni bez okien.

Druga propozycja to zlewozmywak w narożniku. W tym przypadku w dalszym ciągu znajduje się on w ciągu roboczym, lecz dodatkowo wykorzystuje w maksymalny sposób dostępną przestrzeń kuchenną. To znakomite rozwiązanie do małych pomieszczeń kuchennych, w których trudno wygospodarować przestrzeń na większy blat. Poza klasycznymi modelami narożnymi, spotkać możemy się również ze zlewozmywakami dedykowanymi szafkom narożnym oraz szeregowym, które ułatwiają zagospodarowanie problematycznej przestrzeni.

Zlewozmywak zamontować można również pod oknem. Takie rozwiązanie daje dostęp do światła dziennego, umożliwiając podziwianie widoków. Decydując się na nie pamiętać należy o odpowiedniej wylewce baterii, która nie będzie nadmiernie wystawać w oknie, utrudniając jego otwieranie. W tego typu projektach, niekiedy blat jest łączony z parapetem, tworząc jedną płaszczyznę.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zlew umieścić na wyspie kuchennej. To idealne rozwiązanie dla wszystkich posiadaczy przestronnych, otwartych kuchni. Pamiętać należy tutaj jednak o regularnym myciu naczyń i ograniczeniu do minimum akcesoriów, takich jak gąbeczki czy ściereczki. Jedynie wówczas taki zlewozmywak będzie się prezentować w pełni efektownie, stanowiąc centralny punkt pomieszczenia.