Podczas gotowania w kuchni, w powietrzu rozchodzi się para i duża ilość różnego rodzaju zapachów. Aby nie przedostały się one do reszty pomieszczeń, warto zaopatrzyć się w urządzenie, jakim jest okap. Z jakiego rodzaju sprzętami tego typu możemy mieć do czynienia?

Dostępne na sklepowych półkach okapy różnić mogą się od siebie między innymi dostępem do kanału wentylacyjnego. Działają one jako wyciągi oraz pochłaniacze. Urządzenia pierwszego typu są podłączone rurą do kanału wentylacyjnego. Zanieczyszczenia są tu usuwane poza budynek. Jeżeli chodzi natomiast o pochłaniacze, działają one w obiegu zamkniętym i są wyposażone z dodatkowy filtr węglowy.

Do czynienia możemy mieć z różnymi rodzajami okapów. Jednym z dostępnych rozwiązań są okapy podszafkowe. Dzięki temu, że zajmują niewiele miejsca, dobrze sprawdzają się w niewielkich kuchniach. Jeżeli chodzi o wady, zaliczyć można do nich między innymi słabą wydajność.

Kolejna propozycja to okap kominowy, nazywany również przyściennych. Zaliczany jest on do kategorii urządzeń samodzielnie wiszących. Okapy tego typu montuje się tuż przy ścianie, nad kuchenką. Posiadają one długi, pionowy komin maskujący rurę, która odpowiada za odprowadzanie zanieczyszczeń do szybu wentylacyjnego.

Osoby, które szukają wysoce zaawansowanego sprzętu, zdecydować mogą się na zakup okapu wyspowego. Dedykowany jest on kuchniom z centralnie umiejscowioną płytą grzewczą zlokalizowaną na wyspie. Tym, co wyróżnia taki okap jest to, że jest on montowany do ściany. Urządzenie składa się z podstawy i rury odprowadzającej. Najczęściej ma ono szerokość wynoszącą 90 centymetrów.

W sklepach spotkać można się również z okapami sufitowymi, które montuje się na suficie podwieszanym. Ich cechą charakterystyczną jest duża powierzchnia.

Jeżeli chodzi o okapy do zabudowy, jednym z dostępnych rozwiązań są modele teleskopowe. Są one wydajne i mogą zostać w całości schowane we wnętrzu zabudowy kuchennej. Mechanizm i powierzchnię pochłaniającą urządzenia stanowi dno szafki kuchennej. Jednym z elementów takiego okapu jest ruchoma szuflada. Na skutek jej wysunięcia dochodzi do wzrostu powierzchni pochłaniającej oraz uruchomienia zarówno urządzenia, jak i oświetlenia. Specyficzną odmianą okapu do zabudowy jest tak zwany wkład, który również umieszcza się w spodniej części szafki. W przeciwieństwie do okapu teleskopowego, brak tu wyciąganej listwy mającej na celu wzrost powierzchni pochłaniającej. Na sklepowych półkach spotkać można się także z okapami narożnymi, które montuje się w kącie kuchni. Kolejna propozycja to okap blatowy, który montuje się na blacie kuchennym, a jego silnik — pod nim, w szafce. Stanowi on połączenie bardzo dobrych parametrów oraz oryginalnego wyglądu. Okapy blatowe najczęściej produkuje się z inoxu oraz szkła. Pracować mogą one wyłącznie w obiegu otwartym, jako wyciąg. Takie okapy bardzo dobrze nadają się do montażu nad płytą znajdującą się w rogu pomieszczenia.