Kuchnia to pomieszczenie, w którym każdego dnia spędzamy sporo czasu — czy to gotując, czy spożywając posiłki. Co za tym idzie, w większym stopniu niż inne wnętrza jest ona narażona na zabrudzenia i uszkodzenia. Wybierając płytki do kuchni, poza walorami estetycznymi, szczególną uwagę zwrócić powinno się również na kwestie, takie jak klasa jakości, klasa ścieralności, antypoślizgowość, odporność na wilgoć i wodę czy wytrzymałość na zginanie.

Wyróżnia się 2 klasy jakości płytek kuchennych. Do pierwszej zaliczają się kafelki nie posiadające jakichkolwiek uszkodzeń czy zarysowań, których struktura jest prosta i pozbawiona jakichkolwiek skaz. Jeżeli chodzi natomiast o płytki drugiej klasy, mogą one posiadać drobne uszkodzenia czy mankamenty kolorystyczne. Co więcej, materiał z którego są wykonane może nie być do końca wytrzymały. O ile tylko jest to możliwe, należy zainwestować w płytki pierwszej jakości. Jedynie wówczas będzie można mieć pewność, że posłużą one przez długi czas, ciesząc oko i dobrze sprawdzając się w każdych warunkach.

Jednym z kluczowych parametrów płytek kuchennych jest klasa ścieralności, którą to wyznacza norma PEI. Dzieli się ją na 5 rodzajów, oznaczanych cyframi od 1 do 5. Płytki PEI 1 są przeznaczone do stosowania na ścianach w kuchni. Nie znajdą one zastosowania na podłodze, a to ze względu na to, że bardzo łatwo się ścierają. Płytki PEI 2 mogą znaleźć się na podłodze w rzadko użytkowanym pomieszczeniu. Kafelkami PEI 3 można z powodzeniem wyłożyć podłoże w miejscu, w którym nie chodzimy w twardym obuwiu. Płytki PEI 4 świetnie sprawdzać będą się w przypadku pomieszczeń intensywnie eksploatowanych, takich jak chociażby kuchnia. Kafelki PEI 5 dedykowane są natomiast budynkom użyteczności publicznej, takich jak szpitale, restauracje czy biura.

Wybierając płytki, pod uwagę wziąć należy także porowatość, nazywana również nasiąkliwością. Parametr ten informuje o zdolności do pochłaniania wody. Oznaczany jest on symbolem E. W zależności od stopnia pochłaniania wody, nasiąkliwość może się utrzymywać na poziomie 3% (niskim), 6% (średnim) lub 10% (wysokim). W przypadku kuchni, najlepiej sprawdzać będą się płytki o niskiej nasiąkliwości. Kafelki ścienne powinny mieć nasiąkliwość poniżej 10%, podłogowe — między 3 a 6%.

Kolejną bardzo ważną kwestią, którą powinno się uwzględnić wybierając płytki do kuchni jest antypoślizgowość. Parametr ten jest określany literą R, po której następuje cyfra. Optymalnym rozwiązaniem do kuchni będą kafelki z oznaczeniem R9. Równie dobrze sprawdzać będą się one na korytarzu czy przy schodach. Godne polecenia są zwłaszcza kafelki antypoślizgowe pokryte reliefami i ryflami, czyli wypukłymi oraz wklęsłymi wzorami na powierzchni.

Płytki kuchenne charakteryzować powinny się również wytrzymałość na zginanie, którą mierzy się w megapaskalach (MPa). Wskaźnik ten informuje o tym, przy jak dużym natężeniu ulegają one złamaniu. W przypadku kafelków ściennych, parametr ten wynosić powinien około 15 MPa, podłogowych — co najmniej 22 MPa.