Kuchnia, z której korzystać będzie osoba niepełnosprawna zaprojektowana powinna być w taki sposób, aby zagwarantować bezpieczne, komfortowe użytkowanie. Oto garść praktycznych wskazówek, które mogą się okazać niezwykle pomocne podczas aranżowania takiej przestrzeni.

Na początek warto zdawać sobie sprawę z tego, że osoba poruszająca się na wózku mierzy się z ograniczonym dostępem do znajdujących się w pomieszczeniu sprzętów, naczyń i akcesoriów. W standardowej kuchni szafki, kuchni oraz blaty znajdują się za wysoko i nie pozwalają na podjechanie do nich wózkiem. Wszystko to sprawia, że przygotowywanie posiłków w takim wnętrzu jest mocno kłopotliwe.

Najlepiej, aby kuchnię dla osoby niepełnosprawnej zaaranżować już na etapie budowy domu. Wówczas w pełni swobodnie rozplanować można szerokość drzwi czy układ mebli i sprzętów. Idealna kuchnia tego typu powinna zostać urządzona zgodnie z podstawowymi zasadami ergonomii. Należy tu przestrzegać prawidłowego ciągu i rozmieścić poszczególne elementy wyposażenia w taki sposób, aby wydzielić strefy przechowywania i rozpakowywania zakupów, mycia naczyń, przygotowywania produktów spożywczych oraz gotowania.

Jaki kształt powinna mieć kuchnia dla osoby niepełnosprawnej? Najlepiej, aby była on zbliżona do litery C, U lub L. Związane jest to z tym, że pozwalają one na komfortowe poruszanie się na wózku inwalidzkim. Poza odpowiednim układem, zadbać należy o odpowiednią przestrzeń do manewrowania. Najlepiej, aby była ona co najmniej 1,5 metra po obrysie koła. Warto, by otwór drzwi kuchennych był tutaj nieco szerszy niż w przypadku standardowego pomieszczenia i miał około 100 centymetrów. Przy oknach warto pozostawić przestrzeń o wymiarach 120 x 80 centymetrów. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie tam blatu roboczego wraz z miejscem na podjazd. Montując klamki drzwi i okien, należy pamiętać o tym, że wysokość zasięgu rąk osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim to około 130 centymetrów. Przymocować należy je w taki sposób, by ich zamykanie i otwieranie odbywało się w sposób bezproblemowy.

Jak powinien wyglądać blat roboczy w kuchni osoby niepełnosprawnej? Jego długość powinna wynosić co najmniej 80 centymetrów. Pozwoli to na w pełni komfortowe przygotowywanie posiłków. Blat kuchenny należy zamontować na wysokości około 80 — 85 centymetrów. Dobrym rozwiązaniem do małych kuchni są modele wysuwane lub składane, które zajmują niewiele miejsca, a po złożeniu pozwalają zyskać dodatkową przestrzeń do manewrowania wózkiem inwalidzkim.

Jeżeli chodzi o półki wiszące, zamontować należy je na wysokości około 120 — 130 centymetrów. Dzięki temu, osoba niepełnosprawna będzie w stanie samodzielnie odkładać na nią używane przedmioty i zdejmować je. Co do szafek stojących, ich dolne półki umieścić należy na wysokości nie mniejszej niż 40 centymetrów. Godnym polecenia rozwiązaniem są meble typu cargo z rotującymi półkami lub wysuwanymi koszami czy mobilne szafki kuchenne na kółkach.