Plaga muszek owocówek, nazywanych również meszkami, to problem, z którym raz na jakiś czas boryka się każdy z nas. Skąd się biorą? Jak się ich pozbyć?

Muszki owocówki mają około 2 — 3 milimetry wielkości. Rozmnażają się one w zawrotnym tempie. Każdego dnia składają co najmniej 20 jaj, z których po 10 dniach wykluwa się nowe pokolenie muszek. Skąd insekty te biorą się w naszych kuchniach? W znaczącej części przypadków przylatują one przez uchylone okno. Wabi je zapach dojrzałych lub nadpsutych warzyw czy owoców. Naturalnym pożywieniem i miejscem do składania jaj dla meszków jest aromat octu owocowego. Muszki owocówki siadają na produktach spożywczych, zanieczyszczając je i przenosząc różnego rodzaju groźne dla zdrowia drobnoustroje. Z tego właśnie względu nigdy nie należy ich lekceważyć. Od razu po zauważeniu tych insektów w swojej kuchni należy zastosować poniższe pułapki.

Jak skutecznie pozbyć się muszek owocówek? W pierwszej kolejności należy dokładnie wysprzątać całą kuchnię, łącznie z blatami. Niezbędne będzie również ukrycie wszystkich produktów, na których mogłyby żerować meszki.

Pierwszy sprawdzony sposób na pozbycie się tych insektów to zastosowanie domowej pułapki. Do jej wykonania potrzebować będziemy: pokrojonych owoców lub ich skórek, miski, wykałaczki oraz folii spożywczej. Owoce wkładamy do miski i dokładnie zakrywam je folią spożywczą. Nakłuwamy ją wykałaczką w kilku miejscach, tworząc w ten sposób niewielkie dziurki. Meszki wlecą nimi do środka i nie będą w stanie się wydostać.

Aby pozbyć się muszek owocówek, przygotować można również miksturę z octu jabłkowego oraz płynu do mycia naczyń. Wlewamy je do szklanki w równych proporcjach i stawiamy na blacie kuchennym. Po upływie kilku godzin, w roztworze znaleźć powinno się co najmniej kilka meszków.

W walce z muszkami owocowymi bardzo pomocne okazać mogą się również świece zapachowe o aromacie lawendowym lub mentolowym.

Kolejny domowy sposób na walkę z tymi uciążliwymi insektami to dmuchanie w ich stronę strumieniem gorącego powietrza suszarki. Do tego celu wykorzystać można również odkurzacz, wciągając muszki owocówki przy pomocy wąskiej ssawki.

Wymienione powyżej patenty okazały się nieskuteczne? Z pomocą przychodzą specjalne chemiczne preparaty do zwalczania muszek owocówek. Na sklepowych półkach spotkać można się z pułapkami zawierającymi wabiący insekty płyn, lepami w formie cienkiego paska, do którego przyklejają się meszki czy aerozolami zawierającymi środki owadobójcze.

By muszki owocówki nie zagnieździły się w naszej kuchni, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Są to: nie przechowywanie resztek żywności, które mogłyby fermentować, wabiąc insekty, nie trzymanie na wierzchu warzyw i owoców, zakrywanie kosza na śmieci, regularne wyrzucanie odpadów, mycie naczyń i czyszczenie zlewu, zamykanie pojemników, w których przechowywane są artykuły spożywcze oraz nie zostawianie w zlewozmywaku mokrych gąbek i ściereczek.