Jeżeli jesteśmy dopiero na etapie aranżacji naszego domu, warto uwzględnić w nim przestrzeń na spiżarnię. Dzięki niej zyskamy praktyczną przestrzeń do przechowywania różnego rodzaju produktów spożywczych – od domowych przetworów, poprzez puszki, słoiki, aż po zgrzewki z napojami, które niepotrzebnie zajmowałyby przestrzeń w naszej kuchni.

Spiżarnię najlepiej zaplanować w pomieszczeniu przylegającym bezpośrednio do kuchni. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, równie dobrze do tego celu sprawdzi się piwnica czy garaż. By mógł powstać tam specyficzny mikroklimat, panować powinna tam stała, niska temperatura, nie przekraczająca 16 stopni Celsjusza. Optymalny poziom wilgoci w domowej spiżarni to natomiast około 55 – 65 procent. Takie parametry będziemy w stanie osiągnąć aranżując pomieszczenie jako nieogrzewane i bez dostępu światła dziennego (sprzyja ono wahaniom temperatury). Okna nie będą tutaj wskazane również ze względu na fakt, iż zajmują powierzchnię ścian, którą można by przeznaczyć na półki. W nieogrzewanej spiżarni musi być sucho, tak, by przechowywana tam żywność miała optymalne warunki. Niska temperatura sprzyja skraplaniu się pary wodnej, w związku z tym niezbędne będzie również zagwarantowanie stałego przepływu powietrza. Na ścianie pod sufitem znaleźć powinien się kanał wentylacji grawitacyjnej i nawiewnik. Alternatywę stanowi podcięcie w drzwiach, przez które pomieszczenie będzie dopływało do spiżarni z sąsiadujących pomieszczeń.

Ściany, podłogę oraz powierzchnię półek należy wykończyć tutaj w taki sposób, by możliwe było łatwe utrzymanie na nich porządku, a ich sprzątanie nie sprawiało większych problemów. Jeżeli chodzi o podłogę to dobrze do tego celu sprawdzą się materiały umożliwiające ścieranie na mokro takie, jak płytki ceramiczne lub kamienne.

Ściany najlepiej pomalować zmywalną farbą, na przykład lateksową. Wykonane z drewna półki należy zaimpregnować i pokryć lakierem lub farbą, które stworzą na powierzchni łatwą do odkurzania warstwę ochronną. Do pokrycia metalowych półek najlepiej posłużyć się specjalnym preparatem antykorozyjnym.

By spiżarnia mogła w prawidłowy sposób spełniać swoją funkcję, powinna mieć powierzchnię co najmniej 2,5 metra i w miarę regularny kształt, który pozwoli na przymocowanie półek na produkty spożywcze. Ich optymalna szerokość to 40 – 60 centymetrów. Jeżeli chcemy umieścić tam także zamrażarkę i akcesoria niezbędne do sprzątania, potrzebować będziemy minimum 60 centymetrów przy ścianie. Alternatywę dla tradycyjnych regałów mogą stanowić szafki typu cargo, do frontu których przymocowane jest kilka metalowych koszy wysuwających się jednocześnie na całą głębokość.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasza spiżarnia będzie dopasana do naszych indywidualnych potrzeb, zdecydować możemy się na umieszczenie tam mebli stworzonych na wymiar. W tym celu najlepiej projekt spiżarni powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się projektowaniem wnętrz i mebli na zamówienie.