Mole spożywcze to potoczne określenie używane w odniesieniu do omacnicy spichrzanki i mklika spożywczego. To owady o brązowo — szarej barwie i rozpiętości skrzydeł wynoszącej około 1,5 cm, które żerują na produktach spożywczych, takich jak cukier, mąka czy nasiona zbóż. Z wyglądu przypominają one ćmy.

Mole spożywcze składają jaja w wymienionych powyżej produktach sypkich. Ich larwy wylęgają się po 8 dniach. Początkowo mają one postać gąsienicy. Mkliki spożywcze mają brązową barwę. Jeżeli chodzi natomiast o omacnice spchrzanki, ich tułowia są białe, a głowy — brązowe. Samica mola spożywczego jest w stanie złożyć około 170 jaj. W stadium larwalnym, mole przybierają barwę żółtą lub jasnokremową.

Jak rozpoznać, że w kuchni bytują mole spożywcze? Ich obecność można rozpoznać po charakterystycznej, cienkiej pajęczynie, jaka pojawia się we wnętrzu produktów sypkich. Mole spożywcze najczęściej bytują w tylnych częściach szuflad lub za szafkami.

Bardzo często dostają się one do kuchni przez zakupy spożywcze, gdzie znajdują się ich jaja. Nierzadko spotkać można się z nimi w produktach dostępnych na sklepowych półkach. Larwy omawianych owadów mogą trafić do wyrobu spożywczego już na etapie produkcji. Chcąc uniknąć ich rozprzestrzeniania się, po zakupach warto przejrzeć zakupione produkty. Mole spożywcze najbardziej problematyczne są w sezonie letnim. Wynika to z tego, że szukają one wówczas miejsc do wylęgu. Niekiedy mole spożywcze wlatują do mieszkań przez otwarte okno.

Jak walczyć z tymi szkodnikami domowymi? Pierwszy etap to wyrzucenie z domu wszystkich produktów skażonych jajami, takich jak mąka, kasza czy ryż. Nie zaleca się pozbywać wyłącznie nici. Wynika to z tego, że jaja mogą się znajdować w całym opakowaniu. Chcąc uniknąć rozprzestrzeniania się moli spożywczych, można się także pozbyć produktów, które miały bezpośrednio styczność ze skażonymi wyrobami. Następnym etapem jest dokładne umycie szafek ciepłą wodą z mydłem, z naciskiem na ich rogi i ich osuszenie. Jako że największym wrogiem moli spożywczych jest wysoka temperatura, szafki kuchenne, w których znajdowała się skażona żywność można wysuszyć przy pomocy suszarki do włosów ustawionej na najwyższą temperaturę. Na koniec, jak najszybciej wyrzucamy worki na śmieci wypełnione zainfekowanymi produktami spożywczymi.

Moli spożywczych można się także pozbyć przy użyciu domowych sposobów. Jednym z nich jest mikstura składająca się z olejku goździkowego, lawendowego oraz eukaliptusowego. Mieszamy je ze sobą, wlewamy do atomizera, spryskujemy szafki i czekamy aż wyschną. Inny sposób to wyłożenie w miejscach, w których znajdują się mole spożywcze liści laurowych, lawendy, ziela angielskiego, goździków, wanilii wysuszonej skórki cytrynowej lub pomarańczowej albo lnianego woreczka wypełnionego tytoniem.

Aby skutecznie ustrzec się przed zalegnięciem się larw moli spożywczych, należy ją regularnie wierzyć i myć szafki kuchenne przy pomocy wody z octem. Mąkę, kaszę, sól oraz cukier powinno się przechowywać w przezroczystych, szklanych pojemnikach i regularnie sprawdzać ich zawartość.