Kuchnia to pomieszczenie, w którym każdego dnia spędzamy sporo czasu. Jak uprzyjemnić sobie codzienne gotowanie? Do tego celu można wykorzystać na przykład radio kuchenne. Czym kierować się przy wyborze takiego sprzętu?

Czy warto kupić radio do kuchni? Jak najbardziej! Aby gotowanie minęło szybko oraz sprawnie, stając się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, warto w jego trakcie posłuchać ulubionej płyty czy stacji radiowej. Radio sprawdza się w kuchni znacznie lepiej od telewizora, a to ze względu na to, iż w czasie pichcenia nie zawsze jesteśmy w stanie skupić się na obrazie. Słuchając go, możemy zrelaksować się przy muzyce czy zapoznać z najnowszymi wiadomości, bez konieczności odrywania rąk od pracy.

Dostępne na sklepowych półkach radia do kuchni są nie tylko praktyczne, lecz również elegancko się prezentują. Czyni to z nich idealny pomysł na stylową dekorację wnętrza. Z jakiego rodzaju urządzeniami tego typu możemy mieć do czynienia? Największą popularnością cieszą się radia do kuchni wolnostojące. To lekkie, kompaktowe sprzęty, które można postawić w dowolnym miejscu — czy to na kuchni, czy parapecie, czy stole. Kolejne z dostępnych rozwiązań to radia podwieszane, nazywane również podszafkowymi. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do montażu pod kuchennymi półkami czy szafkami. Najczęściej są to radia cyfrowe wyposażone w szereg praktycznych funkcji, takich jak budzik, timer, wbudowana pamięć czy automatyczne strojenie. W niektórych kuchniach można się spotkać także z radiami do zabudowy, które montuje się na ścianie lub w suficie. Sprzęt tego typu składa się z urządzenia głównego, głośników i anteny. Bardzo często oferuje możliwość zdalnego sterowania. Radio do zabudowy jest łatwe w montażu oraz niezwykle funkcjonalne. Tym, co je wyróżnia jest także wysoka jakość dźwięku oraz nowoczesny wygląd. Miłośnikom oryginalnych gadżetów, do gustu przypadnie radio w formie głośnika Bluetooth. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnego sprzętu. Głośnik pozwala bowiem odtwarzać ulubione utwory muzyczne z dowolnego urządzenia mobilnego, takiego jak smartfon, tablet czy laptop. Jako że jest on mały i lekki, można go wygodnie przenosić z miejsca na miejsce. Głośniki Bluetooth są także odporne na zachlapanie i uszkodzenia mechaniczne. To jednak nie wszystkie z dostępnych rozwiązań. Zamiast radia do kuchni, zainwestować można w piekarnik z wbudowanym głośnikiem. To nie lada gratka dla wszystkich miłośników niebanalnych gadżetów.

Czym kierować się przy wyborze radia kuchennego? Pod uwagę należy tu wziąć między innymi parametry techniczne danego urządzenia. Do najważniejszych zalicza się czułość, cyfrowa synteza częstotliwości, wierność odtwarzania przesyłanego sygnału, jego stabilność czy selektywność. Aby radio dobrze sprawdzało się w czasie codziennego gotowania, powinno być także odporne na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne.