Orchidea to potoczna nazwa roślin z rodziny storczykowatych. Najczęściej jest ona stosowana w odniesieniu do roślin o kolorowych, efektownych kwiatach uprawianych w warunkach szklarniowych. Najprostsze w uprawie są tak zwane mieszańce, cechą charakterystyczną których są nakrapiane płatki.

Dobrze pielęgnowane storczyki kwitną kilka razy w roku. Roślina ta jest w stanie osiągnąć do 70 centymetrów wysokości. W naturze orchidee rosną na terenie Indii, Chin oraz Australii. Najczęściej żyją w lasach tropikalnych jako epifity, a niekiedy również jako rośliny naziemne.

W jaki sposób powinno się uprawiać orchidee? Roślina ta potrzebuje miejsca jasnego, lecz nie nasłonecznionego. Wynika to z tego, iż ostre promienie słoneczne mogą wywołać u niej groźne poparzenia. Storczyki najlepiej czują się w miejscu półcienistym, na parapecie zlokalizowanym od strony wschodniej. Latem roślinę można wystawić na balkon lub taras.

Znacząca część orchidei, aby móc się prawidłowo rozwijać potrzebuje okresu spoczynku, podczas którego kwiaty nabywają sił do zakwitnięcia. W tym czasie roślinę należy minimalnie podlewać i zrezygnować z jej nawożenia.

Jeżeli chodzi o podłoże, w przypadku storczyków najlepiej sprawdza się specjalnie przygotowana ziemia, w którą można się zaopatrzyć w każdym sklepie ogrodniczym. Zawiera ona między innymi węgiel, korę sosnową oraz kwaśny torf. Składniki te są niezbędne orchidei do prawidłowego rozwoju. Rośliny tej nigdy nie powinno się sadzić w uniwersalnym podłożu.

Aby storczyki mogły się prawidłowo rozwijać, potrzebują także specjalnych, przezroczystych doniczek z dużymi dziurami podstawie. Gwarantują one bowiem prawidłowy odpływ wody po podlaniu. Lekkie, przewiewne podłoże oraz wspomniane powyżej naczynie sprzyjają procesowi kwitnienia rośliny.

Przesadzając storczyki, należy pamiętać o tym, aby nie uszkodzić ich delikatnych korzeni. Przy okazji powinno się usunąć te suche i połamane. Do przesadzania orchidei najlepiej nadaje się nóż lub sekator. Roślinę należy sadzić w taki sposób, aby liście oraz wyrastające tuż pod nimi korzenie znajdowały się nad powierzchnią ziemi, a pozostałe korzenie — w podłoży. Optymalna częstotliwość przesadzania storczyka to co 3 lata.

Orchideę powinno się podlewać w momencie, w którym podłoże lekko przeschnie, lecz nie będzie mocno wysuszone. Należy to robić delikatnie. Nadmiar wody może się bowiem przyczynić do gnicia korzeni i żółknięcia dolnych liści. Oprócz podlewania, storczyki potrzebują także wilgotnego powietrza. Aby im je zagwarantować, należy regularnie zraszać liście i nawilżać powietrze dookoła rośliny, wykorzystując do tego celu na przykład miskę z wodą ustawioną w pobliżu orchidei. Dobrym rozwiązaniem jest także wstawienie doniczki ze storczykiem do większego wazonu. Wówczas po podlaniu rośliny, wypływająca z niej woda pozostanie na dnie drugiego naczynia, nawilżając korzenie rośliny. Powinno się ją wylać w momencie, w którym stanie się mętna.Orchidea