Urządzenie poddasza to doskonały sposób na wykorzystanie przestrzeni, zwłaszcza w niewielkich domach. Jednak zaprojektowanie poddasza, a szczególnie łazienki może być trudne ze względu na skosy i niski sufit. Niemniej dzięki odpowiedniemu projektowi możemy stworzyć funkcjonalną i ładną łazienkę. Z tego artykułu dowiesz się jakie rozwiązania warto wybrać, aranżując łazienkę na poddaszu.

Co należy wziąć pod uwagę, projektując łazienkę na poddaszu?

Łazienka na poddaszu, pomimo niestandardowego kształtu, może być funkcjonalna i przestronna. Urządzając ją warto, trochę poeksperymentować i kreatywnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Jednak aby tak było projektując łazienkę, należy przestrzegać kilku zasad:

 • dokonaj pomiaru pomieszczenia – Projektowanie łazienki warto zacząć od dokładnego zmierzenia pomieszczenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na skosy dachu i miejsca, w których sufit jest najwyższy.
 • zdecyduj o rozmieszczeniu wyposażenia — ustal, jakie elementy wyposażenia mają znaleźć się w łazience i zaplanuj, gdzie je ustawić. Planując rozmieszczenie mebli i armatury pamiętaj o uwzględnieniu skosów.
 • zaplanuj okna dachowe — okna dachowe na poddaszu mają kilka zalet: wprowadzają naturalne światło, poprawiają wentylację i nie zajmują miejsca na ścianach.
 • wybierz oświetlenie — w pomieszczeniach ze skosami warto zainstalować kilka punktów świetlnych, dobrym rozwiązaniem w łazience na poddaszu są także taśmy ledowe.
 • zaprojektuj wentylację — w łazience niezwykle ważna jest skuteczna wentylacja, która rozwiązuje problemy z wilgocią. Dlatego warto, aby w łazience była kratka wentylacyjna, okno lub wentylator.
 • zamów meble łazienkowe na wymiar — w pomieszczeniach ze skosami i niestandardowymi wymiarami dobrze jest pomyśleć o zamówieniu mebli na wymiar. Zamawiając meble na wymiar, można dostosować ich rozmiar do skosów i maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Jak zaaranżować skosy w łazience na poddaszu?

Aranżacja łazienki ze skosami jest nie lada wyzwaniem, ale jeżeli kreatywnie ją urządzimy, będzie ona funkcjonalna. Poznaj nasze sugestie jak zagospodarować skosy w łazience na poddaszu:

 • wykorzystaj miejsce na przechowywanie — wstaw niskie półki i szafki pod skosami, będą one dobrym miejscem na przechowywanie ręczników, kosmetyków i chemii gospodarczej;
 • zainstaluj pod skosem sedes lub wannę — sedes i wanna nie wymagają pełnej wysokości sufitu, dlatego mogą się znajdować pod skosami;
 • zamontuj lustra – duże lustra lub odbijający światło lacobel umieszczone w odpowiednich miejscach optycznie powiększają przestrzeń i mogą ukryć skosy;
 • skosy jako element dekoracyjny – skosy na poddaszu mogą dodać charakteru, jeżeli będą odpowiednio podkreślone kolorem lub fakturą.

Jakie kolory wybrać do łazienki na poddaszu?

Wybór kolorów do łazienki na poddaszu zależy od własnych upodobań, ale warto zastosować pewne zasady, które mogą pomóc w urządzeniu ładnego wnętrza:

 • jasne kolory — kolory w jasnych tonacjach „powiększają” przestrzeń i mogą sprawić, że łazienka będzie wydawać się większa i jaśniejsza;
 • kolory natury — przytulną atmosferę, wprowadzają kolory inspirowane naturą, takie jak brązy, beże i zielenie;
 • kontrast — zastosowanie kontrastujących kolorów, dodaje charakteru i dynamiki pomieszczeniu, np. bardzo dobrze komponują się białe ściany z ciemnymi meblami lub podłogą;
 • kolorowe akcenty — uniwersalnym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest neutralna baza w połączeniu z kolorowymi akcesoriami łazienkowymi, takimi jak: ręczniki, dywaniki, zasłony prysznicowe itp. Dzięki takiemu rozwiązaniu co jakiś czas możesz łatwo zmienić aranżację łazienki.

Podsumowując, projektowanie łazienki na poddaszu wymaga trochę więcej zaangażowania niż w przypadku innych pomieszczeń, jednak efekt może być spektakularny. Skosy na poddaszu są więc wyzwaniem, ale mogą stać się jednym z największych atutów łazienki.

Jeżeli odpowiednio zaplanujemy przestrzeń, niezależnie od wielkości i kształtu pomieszczenia łazienka na poddaszu może być miejscem nie tylko funkcjonalnym, ale i przytulnym i eleganckim.