Aranżacja kuchni na poddaszu, która byłaby jednocześnie estetyczna oraz funkcjonalna to nie lada wyzwanie. Aby stworzyć taką przestrzeń, pamiętać należy o kilku najważniejszych szczegółach.

Z jakim ograniczeniami musimy się liczyć urządzając kuchnię na poddaszu? Problematycznym elementem może być tutaj ściana kolankowa, czyli ścianka dobudowana na wieńcu ostatniej kondygnacji budynku, wzdłuż połaci dachowej, która ma na celu podnieść dach i zwiększyć przestrzeń użytkową poddasza. Szafki oraz inne elementy wyposażenia należy zaplanować w taki sposób, by podczas ich codziennego użytkowania można było przybierać komfortową, wyprostowaną postawę. Najlepiej, aby ścianka kolankowa miała wysokość minimum 110 centymetrów. Pewną trudność w urządzaniu kuchni na poddaszu stanowić może także umiejscowienie okien. Braki światła uzupełnić należy tu sztucznym oświetleniem. W przypadku bardzo stromego dachu, niezbędne będzie zamontowanie sufitu podwieszanego, który skutecznie zamaskuje nieregularny strop.

Jeżeli do czynienia mamy z niewielką kuchnią ze stropem, warto urządzić kuchnię w kształt litery L. To sprawdzony sposób na funkcjonalne rozplanowanie poszczególnych stref oraz uzyskanie otwartej przestrzeni. W długiej, wąskiej kuchni na poddaszu, meble ułożyć powinno się natomiast w kształt rozciągniętej litery U. W ten sposób maksymalnie wykorzystać można dostępną przestrzeń, dzieląc ją na kilka stref.

Ze względu na nierównomierne rozmieszczone okna, poddasza są często miejscowo zaciemnione. Aby zniwelować nieco ten efekt, znajdującą się tam kuchnię warto urządzić w jasnych barwach, stosując odbijające światło płaszczyzny. To sprawdzony sposób na to, aby wnętrze wyglądało na większe i jaśniejsze niż w rzeczywistości.

Projektując kuchnię na poddaszu, szczególną uwagę zwrócić należy na przestrzeń tuż pod dachem. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą meble na wymiar uwzględniające kąt jego nachylenia oraz wysokość pomieszczenia.

Kuchnia to jedne z pomieszczeń, które nie mogłoby się obyć bez sprawnego systemu wentylacji. Związane jest to z powstającymi w czasie gotowania oparami. Jeżeli nie zostałyby one skutecznie usunięte, mogłyby się osiadać na ścianach, przyczyniając się do ich zagrzybienia i zawilgocenia. Stworzenie takiej instalacji nie należy jednak do najłatwiejszych. Związane jest to z tym, że zgodnie z przepisami przewód wentylacyjny powinien mieć długość wynoszącą co najmniej 2 metry. Niekiedy ciężko jest wygospodarować taką przestrzeń przy ukośnym stropie.

Kuchnię na poddaszu najlepiej planować po wschodniej lub północnej stronie. Jeżeli jednak pomieszczenie to wychodzi na zachód lub południe, zadbać należy o stosowną ochronę wnętrza przed nagrzewaniem. W tym celu, w oknach zamontować można rolety lub markizy, a w oknach umieścić nawiewniki odpowiadające za kontrolę temperatury i wspomagające funkcjonowanie systemu wentylacyjnego.