Szare kuchnie cieszą się w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego — jest to barwa uniwersalna i ponadczasowa. Kolor szary dobrze sprawdzać będzie się zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i takich, które urządzone zostały w stylu skandynawskim czy vintage. Oto kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią aranżację pomieszczenia z szarościami w roli głównej.

Jak sprawić, by szara kuchnia nie prezentowała się smutno i mdło? W tym celu, warto zastosować wyraziste dodatki, w odcieniach takich, jak czerwień, róż czy błękit. Miłośnicy nieco bardziej stonowanych wnętrz postawić mogą natomiast na bezpieczne zestawienie szarości, bieli oraz czerni.

Jak powinny wyglądać fronty szafek w kuchni z kolorem szarym w roli głównej? Bardzo ciekawie prezentować będzie się na przykład zestawienie popielatych płytek na ścianach, podłogi pokrytej betonem architektonicznym oraz mebli z minimalistycznymi, prostymi uchwytami i wykończeniem na wysoki połysk, na przykład w odcieniu gołębim. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzać będzie się w małych kuchniach. W tradycyjnych aranżacjach zastosowanie znajdą natomiast klasyczne szafki z frezem i witrynami.

Jakiego rodzaju blat najlepiej prezentować będzie się w szarej kuchni? Chcąc ocieplić to wnętrze, najlepiej zaopatrzyć się w model z litego drewna. Fani surowych, minimalistycznych aranżacji postawić powinni natomiast na biały lub czarny blat z kwarcu, laminatu czy akrylu.

W szarej kuchni nie może zabraknąć dodatków, które nadadzą wnętrzu spójnego charakteru. Bardzo dobrze sprawdzać będą się tu akcesoria drewniane, na przykład pod postacią skrzynki na świeże zioła czy pojemników na produkty sypkie. Równie ciekawie prezentować będą się dekoracje miedziane — czy to w formie świecznika czy koszyka na owoce o niebanalnej formie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by w kuchni utrzymanej w odcieniach szarości zastosować pastelowe gadżety, na przykład podkładki na stół czy poduszki na krzesła.