Blat kuchenny, roboczy to niezwykle ważna strefa w każdej kuchni. Co za tym idzie — wymaga ona odpowiedniego oświetlenia. Oto krótki przegląd dostępnych rozwiązań.

Planując oświetlenie blatu roboczego należy zdawać sobie sprawę z tego, że oświetlenie centralne nie będzie do niego docierało, jako że zasłaniamy je swoim ciałem. Co za tym idzie — niezbędne jest zastosowanie oświetlenia indywidualnego.

Wybierając tego typu oświetlenie, pod uwagę wziąć należy między innymi kolor blatu oraz materiał, z którego został on wykonany. Jasny blat odbija dużą część światła, a co za tym idzie — nie jest tu konieczne stosowanie tak mocnych lamp, jak w przypadku ciemniejszych modeli. Posiadacze blatu szklanego lub kamiennego szczególną uwagę zwrócić powinni na to, by nie odbijały się na nim świecące punkty z punktowego oświetlenia LED. Znacznie lepszym rozwiązaniem w tym przypadku będą oprawy mleczne.

Kluczowymi zasadami oświetlenia blatu kuchennego są: równomierne oświetlenie całej powierzchni roboczej, zróżnicowanie oświetlenia w zależności od strefy roboczej, wykorzystanie naturalnej barwy światła, która nie będzie męczyła oczu, możliwość zastosowania punktowych oraz liniowych elementów i współgranie oświetlenia naturalnego i sztucznego oraz centralnego i bocznego.

W bardzo dobrej sytuacji są wszystkie osoby posiadające blat roboczy zabudowany pod oknem, gdzie górna zabudowana została ograniczona do minimum lub nie ma jej wcale. W dzień korzystać mogą one z naturalnego oświetlenia, wieczorem — ze sztucznego.

Pierwsze z dostępnych rozwiązań to blat oświetlony halogenami znajdującymi się w suficie. Niewielki stopień jego zasłonięcia przez górną zabudowę pozwala na wykorzystanie oświetlenia w postaci punktowych halogenów rozmieszczonych wzdłuż strefy roboczej. Zdecydować można się także na zastosowanie opraw reflektorowych z ruchomymi głowicami.

Blat roboczy oświetlić można także przy pomocy taśm LED. Oświetlenie podszafkowe jest najczęściej stosowanym rodzajem doświetlenia. Do tego celu wykorzystać można standardowe wyposażenie okapu kuchennego lub zdecydować się na zamontowanie lampek podszawkowych czy taśm LED. Ich ułożenie w stosunku do strefy roboczej sprawia, że są one w stanie precyzyjnie doświetlać dłonie podczas wykonywania poszczególnych czynności kuchennych.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by blat kuchenny oświetlić wiszącymi lampkami. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w przypadku wnętrz pozbawionych wiszących szafek. Lampki rozprowadzone równomiernie na długim kablu prezentują się niezwykle efektownie i zapewniają komfortowe warunki dla oczu.

Zdecydować można się także na podszawkowe oświetlenie blatu pod postacią lampek przypominających halogeny. Taki system pozwala na precyzyjne doświetlenie strefy roboczej.

A co, jeżeli w kuchni znajduje się wyspa? Najlepiej doświetlić ją przy pomocy przymocowanych do sufitu lamp umieszczonych na długich linkach.