Pralnia to niezwykle funkcjonalne pomieszczenie, które pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w łazience. By jednak było to możliwe, zadbać należy o odpowiednie jej rozplanowanie.

W której części domu znajdować powinna się pralnia? Wszystko zależy tutaj od dostępu do instalacji. Tego typu pomieszczenie wydzielić można na przykład w piwnicy. Przed rozpoczęciem prac należy upewnić się, że panuje tam dobra cyrkulacja. Jedynie wówczas możliwe będzie szybkie, równomierne suszenie prania, bez obaw o nieprzyjemny zapach czy rozwój grzybów i pleśni. Idealne pomieszczenie na pralnię to takie, które posiada sprawny kanał wentylacyjny zakończony kratką wywiewną i podcięcie pod drzwiami. Warto również, by znajdowało się tam okno umożliwiające przewietrzenie pralni.

Planując pralnię, wiele osób zastanawia się, co zrobić ze ściekami. W pomieszczeniach pozbawionych dostępu do pionu kanalizacyjnego dobrze sprawdzi się specjalna pompa do brudnej wody będąca w stanie przetłoczyć je na znaczne odległości — do 5 metrów wysokości i do 50 metrów w poziomie.

Pralnię z powodzeniem zaaranżować można także w dodatkowym pomieszczeniu na parterze czy poddaszu. Posiadacze mieszkań w bloku, tego typu kącik stworzyć mogą w garderobie, schowku lub łazience.

Ile miejsca jest potrzebne, by móc stworzyć pralnię w domu? Wszystko zależy tutaj od wielkości pralki. Standardowo wynosi ona 60 centymetrów, lecz na sklepowych półkach spotkać można się także z modelami, których szerokość to zaledwie 45 centymetrów. Wąskie modele najczęściej są ładowane od góry, co czyni z nich idealne rozwiązanie do małych, wąskich pomieszczeń. Aby korzystanie z domowej pralni było w pełni komfortowe, warto, by jej powierzchnia wynosiła około 5 — 6 m2.

Jak krok po kroku zaaranżować idealną domową pralnię? W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakiego rodzaju sprzęty i elementy wyposażenia powinny się w niej znaleźć. Do pralni wstawić można zarówno pralkę, jak i suszarkę czy pralko — suszarkę. Niemniej istotna kwestia to system organizacji, który pomoże w zachowaniu porządku, ułatwiając wykonywanie poszczególnych czynności. Żadna pralnia nie może się obyć bez linków, drążków czy wieszaków, na których będzie można rozwiesić mokre pranie. Warto zagospodarować tam przestrzeń na przechowywanie proszków do prania, płynów do płukania i zmiękczania tkanin od detergentów służących do pielęgnacji pralki. Do tego celu najlepiej sprawdzą się zamykane szafki.

O ile tylko metraż na to pozwala, w domowej pralni zaaranżować można kącik do prasowania obejmujący przestrzeń na deskę, żelazko, parownicę czy inne akcesoria.

Niektóre osoby decydują się na wstawienie do pralni zlewozmywaka. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Pozwala on bowiem na wygodne zapranie mniejszych zabrudzeń czy umycie rąk po kontakcie z brudną odzieżą.