Fronty kuchenne mają znaczący wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Wybierając je, pod uwagę wziąć należy między innymi materiał ich wykonania, strukturę, kolor czy stylistykę.

Na frontach kuchennych nie warto oszczędzać. Jest to bowiem element aranżacji, który powinien posłużyć przez długie lata, zachowując swój estetyczny wygląd. Jednocześnie, fronty muszą być odporne na uszkodzenia, do jakich może dojść na skutek wahań temperatur czy wilgoci.

Do wyboru mamy między innymi fronty laminowane. Do ich głównych zalet zaliczyć można trwałość, łatwość w utrzymaniu w czystości oraz odporność na działanie wilgoci i promieni słonecznych.

Kolejna propozycja to fronty lakierowane, które wykonuje się z różnego rodzaju lakierów. Ich wytrzymałość uzależniona jest od ilości warstw — im jest ich więcej, tym lepiej.

Osoby, które dysponują nieco wyższym budżetem, zdecydować mogą się na zakup frontów akrylowych. Gwarantują one efekt połysku zbliżony wyglądem do szklanej tafli. Tego typu fronty są łatwe w utrzymaniu w czystości, a zawarte w nich jony srebra skutecznie hamują rozwój bakterii.

Bardzo ciekawie prezentują się także także fronty z polimerowych lakierów szklanych. Stanowią one połączenie cech charakterystycznych dla klasycznych frontów meblowych oraz szkła, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz bezpieczne w użytkowaniu. Krawędzie tego typu frontów są pozbawione fug, dzięki czemu gwarantują najwyższy poziom higieny.

Miłośnikom uniwersalnych, ponadczasowych rozwiązań, do gustu przypadną natomiast fronty wykonane z naturalnego drewna. Do tego celu najlepiej sprawdzają się twarde gatunki, jak jesion, dąb, czereśnia czy olcha. Fronty z litego drewna to dobre rozwiązanie do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym, skandynawskim, prowansalskim czy rustykalnym. Nie tylko prezentują się one efektownie, lecz są również niezwykle wytrzymałe. By takie fronty na długi czas zachowały swój estetyczny wygląd, pamiętać należy o ich regularnej konserwacji.