Blat kuchenny to jeden z nieodłącznych elementów wyposażenia każdej kuchni. To właśnie tu wykonujemy większość czynności związanych z gotowaniem. W jaki sposób należy go oświetlić? Oto przegląd dostępnych rozwiązań.

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż centralne oświetlenie nie będzie docierać do blatu, a to ze względu na fakt, iż zasłaniamy go swoją sylwetką. W związku z tym, zastosowanie znajdzie tu odpowiednio dopasowane oświetlenie indywidualne. Wybierając je, pod uwagę wziąć należy kolor oraz materiał wykonania blatu. Jako że kolor jasny odbijać będzie znaczącą część światła, nie wymaga on stosowania mocnego oświetlenia. W przypadku blatów szklanych lub kamiennych skupić należy się na tym, aby na ich powierzchni nie odbijały się świecące punkty z oświetlenia LED. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą tutaj oprawy mleczne.

Wybierając oświetlenie blatu kuchennego, szczególną uwagę zwrócić powinno się na zastosowanie naturalnej barwy światła nie męczącej oczu, równomierne oświetlenie całej powierzchni roboczej, możliwość wykorzystania zarówno punktowych, jak i liniowych elementów oraz współgranie centralnego i bocznego oraz naturalnego i sztucznego oświetlenia.

Blat w kuchni oświetlić możemy wykorzystując oświetlenie sufitowe w postaci punktowych halogenów rozmieszczonych wzdłuż strefy roboczej. Równie dobrze sprawdzą się tu oprawy reflektorowe, których głowice można skierować w konkretne miejsce. W kuchni zastosować można także oświetlenie podszafkowe. Do wyboru mamy tu 2 rozwiązania: specjalne lampki lub taśmy LED. Gdy w naszej kuchni brak szafek kuchennych wiszących nad blatem, zdecydować możemy się na zastosowanie oświetlenia dekoracyjnego pod postacią równomiernie rozłożonych na długim kablu lamp. Funkcję blatu roboczego pełnić może również wyspa. W jaki sposób najlepiej ją oświetlić? Do tego celu najczęściej wykorzystuje się montowane do sufitu lampy wiszące na długich linkach wyposażonych w możliwość regulacji wysokości.