Aranżując domową kuchnię, pod uwagę wziąć należy nie tylko indywidualne preferencje czy panujące aktualnie trendy. Równie ważne jest to, by przestrzeń ta spełniała potrzeby wszystkich domowników, w tym dzieci. Jak zaaranżować kuchnię, która będzie w pełni bezpieczna dla maluchów?

Znajdujące się w takiej kuchni meble zawierać powinny możliwie jak najmniej elementów mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla dziecka. Mowa tutaj między innymi o ostrych kantach (najlepiej zabezpieczyć je przy pomocy specjalnych nakładek) oraz wystających blatach (warto zdecydować się tu na jeden z modeli produkowanych nowoczesną technologią postformingu. Podczas produkcji takich blatów, tworzący je laminat jest zaginany i klejony na gorąco do stosownie wyprofilowanej krawędzi płyty, co pozwala na uzyskanie zaoblonego, bezpiecznego dla pociechy kształtu).

Równie dużą uwagę zwrócić należy na uchwyty mebli. Na szczęście, na rynku znaleźć można szereg produktów o opływowym kształcie, a nawet modele pozbawione tego elementu. Warto rozważyć tu zakup mebli z uchwytami wpuszczanymi we front. To rozwiązanie zarówno wygodne, jak i efektowne oraz bezpieczne dla dzieci.

Aby ustrzec dziecko przed przypadkowym oparzeniem się, piekarnik warto umieścić nieco wyżej i zaopatrzyć się model wyposażony w funkcję zimnych drzwi lub system szybkiego chłodzenia. Jeżeli znajduje się on pod płytą kuchenną, wybierzmy taką, która posiada chowane pokrętła – to sprawdzony sposób na ochronę przed włączeniem piekarnika przez dziecko.

W każdej kuchni znajduje się szereg ciekawiących dla dziecka przedmiotów, które mogą stanowić niemałe zagrożenie (mowa tutaj między innymi o sztućcach czy środkach czystości). Aby skutecznie zabezpieczyć szuflady i szafki przed otwieraniem przez malucha, warto umieścić na nich specjalne blokady. Takie blokady warto również umieścić na lodówce tak, aby ewentualnie wypadające z niej ciężkie produkty spożywcze (słoiki czy butelki) nie uderzyły dziecka.

Podczas codziennego gotowania warto pamiętać o odpowiednim użytkowaniu sprzętu. Garnki znajdować powinny się zawsze na tylnych palnikach tak, aby dziecko nie mogło do nich dosięgnąć. Patelnia musi być z kolei odwrócona rączką w stronę blatu.