Zmywarka to urządzenie niezbędne w każdej kuchni – z jego pomocą jesteśmy w stanie szybko i dokładnie umyć wszystkie naczynia.

Wybierając taki sprzęt jak zmywarka, warto pod uwagę w pierwszej kolejności wziąć jego wielkość. Zwykle do wyboru mamy modele kompaktowe oraz standardowe. Pierwsze mogą być wolnostojące oraz do zabudowy. Ich wysokość wynosi zwykle od 40 do 50 centymetrów, a szerokość – około 60 centymetrów. Modele standardowe mają z kolei wysokość na poziomie około 80 centymetrów. Szerokość wynosić może tutaj 45 lub 60 centymetrów. Takie urządzenia mają zwykle regulowaną wysokość nóżek, co umożliwia dopasowanie sprzętu pod kuchennym blatem.

Równie ważną rolę odgrywają także klasy zmywarek kuchennych – energetyczna, efektywności zmywania oraz suszenia. Oznacza się je literami od A do G. Najbardziej oszczędne są produkty oznaczone literą A, najmniej wydajne – G.

Zmywarka do zabudowy to rodzaj urządzenia, który może zostać wkomponowany w obudowę kuchni, a jego klapa – obudowana frontem meblowym w taki sposób, że nie będzie się on odróżniał od pozostałych szafek. Pierwszym rodzajem tego typu zmywarek są częściowo zintegrowane, które mają panel, w którym umieszczone są przyciski sterujące; jest on widoczny od frontu urządzenia. Front meblowy nie znajduje się tutaj na całej wysokości drzwi, lecz fragment z panelem sterowania jest odsłonięty. Modele całkowicie zintegrowane mają natomiast panel sterowania ukryty w klapie zmywarki. Jest on widoczny dopiero po otwarciu urządzenia. W tego typu zmywarkach cala klapa może być obudowana identycznym frontem meblowym, co reszta szafek kuchennych. Panel zewnętrzny stanowi tutaj część obudowy zewnętrznej urządzenia.

Coraz częściej w sklepach spotkać można się z tak zwanymi zmywarkami do wysokiej zabudowy – urządzeniami o wysokości 90 centymetrów, przeznaczony do zabudowy pod blatem wyższym niż 85 centymetrów.

Warto tu także wspomnieć o zmywarkach szufladowych, czyli urządzeniach do zabudowy, które zamiast pojedynczej komory mają jedną lub dwie szuflady. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość mycia tylko w jednej komorze.