Kuchenka mikrofalowa to niezwykle praktyczne urządzenie, które powinno się znaleźć w każdej kuchni. Jeszcze do niedawna większości z nas kojarzyła się ona wyłącznie z odgrzewaniem wczorajszego obiadu lub mrożonych potraw. Jak się jednak okazuje, z powodzeniem przygotujemy w niej także zdrowe posiłki bez dodatku tłuszczu.

Kuchenki mikrofalowe podzielić możemy na:

  • Kuchenki mikrofalowe wolnostojące, które umieszcza się na blacie roboczym lub stole kuchennym.
  • Kuchenki mikrofalowe do zabudowy, które dzięki specjalnej obudowie możemy wstawić do wnęki lub półki w zabudowie.

Główna zaleta modeli wolnostojących to możliwość przestawiania ich w dowolne miejsce w razie konieczności. To rozwiązanie sprawdzi się najlepiej wówczas, gdy szukamy produktu do gotowej, wyposażonej już kuchni. Takie kuchenki mikrofalowe są nieco tańsze od tych do zabudowy, a ich cena zaczyna się od 200 – 300 złotych.

Gdy zdecydujemy się na zakup kuchenki mikrofalowej do zabudowy, zyskamy możliwość precyzyjnego zaaranżowania przestrzeni kuchennej. Taki sprzęt zazwyczaj wmontowuje się w słupek lub specjalnie przygotowaną wnękę. Jest on widoczny tylko od frontu, w związku z czym zajmuje mniej miejsca niż model wolnostojący. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się u osób, które są aktualnie na etapie projektowania zabudowy kuchni. Będziemy wówczas mogli umieścić kuchenkę na dogodnej dla siebie i pozostałych domowników wysokości i dopasować ją pod względem stylu oraz kolorystyki do pozostałych sprzętów znajdujących się w kuchni. Średnia cena takiego urządzenia to około 1000 złotych.

Kupując kuchenkę mikrofalową, pod uwagę warto wziąć również parametry takie, jak:

  • Moc – zwykle wynosi ona od 700 do 2100 W. Im jest ona wyższa, tym urządzenie zużywa mniej prądu, a przygotowywanie potraw jest szybsze.
  • Sposób otwierania drzwiczek – większość z nich otwiera się na bok, w lewą stronę, lecz spotkać można się także z modelami otwierającymi się w dół, jak w klasycznym piekarniku.
  • Wnętrze – zwykle kuchenki mikrofalowe mają komory o prostych ściankach stykających się pod kątem prostym, lecz w niektórych modelach wnętrze jest zaokrąglone, co ma na celu zwiększać efektywność pochłaniania mikrofal i ułatwiać obracanie się większych naczyń.
  • Sposób sterowania – może być ono mechaniczne, z pokrętłami do ustawiania mocy oraz czasu, elektroniczne (przy pomocy specjalnych przycisków ustawiamy typ potrawy, jej wagę oraz tym obróbki, a kuchenka samodzielnie dobiera moc i czas potrzebny do jej przygotowania) oraz inteligentne, gdzie sprzęt samodzielnie dostosowuje wszystkie parametry.