Dużą zaletą nowoczesnych kuchni jest fakt, że mamy możliwość ukrycia niemalże każdego sprzętu AGD, dzięki czemu przestrzeń ta staje się w pełni spójna. Czym kierować się wybierając urządzenia AGD do zabudowy? Oto garść przydatnych informacji, które mogą okazać się bardzo pomocne podczas zakupów sprzętu do Waszej kuchni.

Zmywarka

Zmywarki do zabudowy podzielić można na częściowo oraz całkowicie zintegrowane. W przypadku pierwszych z nich panel do sterowania jest widoczny na zewnątrz, a front ma proporcjonalnie mniejsze wymiary. Drugi rodzaj zmywarek cechuje się tym, że cały przód urządzenia, łącznie z panelem, jest ukryty za frontem. Szerokość standardowych zmywarek wynosi 45 lub 60 centymetrów.

Lodówka

Jako że jest to sprzęt o sporych gabarytach, warto odpowiednio wcześnie ustalić, w której części kuchni powinna się znaleźć oraz jakie powinna mieć wymiary. Kluczowe jest, by szafka na lodówkę była wyposażona w specjalne kratki wentylacyjne gwarantujące optymalny przepływ powietrza. Lodówki do zabudowy mają zwykle standardową szerokość (około 54-56 centymetrów) i głębokość (około 57 centymetrów), dzięki czemu powinny pasować do większości szafek kuchennych.

Piekarnik

Piekarniki mają zwykle standardowe wymiary, czyli 60x60x60 centymetrów. Jako że tego typu urządzenia mają widoczny front, producenci szczególną uwagę zwracają na ich design. Piekarnik do zabudowy można zamontować pod blatem lub na słupku.

Kuchenka mikrofalowa

Mikrofalówki do zabudowy posiadają specjalną obudowę, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania ich do wnęki lub półki w kuchni. Najczęściej montuje się je w słupku razem z piekarnikiem ale istnieją również modele do montażu w szafce górnej

Płyta indukcyjna

Niemalże wszystkie płyty indukcyjne są przeznaczone do zabudowy. Zwykle mają one szerokość 60 centymetrów. Spotkać można się jednak także z modelami kompaktowymi o szerokości 30 centymetrów lub z płytami szerszymi np. 78 cm.

Okap

Zwykle stanowi on samodzielne urządzenie wiszące tuż nad kuchnią. Spotkać można się jednak również z modelami, które są wbudowane w szafkę wiszącą.