Kuchnia to pomieszczenie, w którym każdego dnia spędzamy sporo czasu. Powinna ona być zarówno funkcjonalna, jak i estetycznie się prezentować. Osoby, którym znudziły się modne w ostatnim czasie aranżacje utrzymane w odcieniach bieli, szarości czy czerni, mogą się pokusić o stworzenie kuchni, w której będzie królowała zieleń. O czym warto pamietać projektując takie wnętrze?

Dlaczego kuchnia w kolorze zielonym to dobry pomysł? Prezentuje się ona niezwykle świeżo i elegancko, a co więcej — pasuje do różnych stylów aranżacyjnych. Zieleń jest barwą, która skutecznie uspokaja i odpręża oraz budzi skojarzenia z naturą. W ten właśnie sposób zachęca do wspólnego gotowania i spożywania posiłków. Zielona kuchnia jest zarówno oryginalna, jak i ponadczasowa. Do wyboru jest całe mnóstwo jej odcieni — od mięty, przez limonkę i oliwkę, aż po szmaragd, seledyn oraz butelkową zieleń. Jeszcze do niedawna, meble kuchenne w kolorze zielonym były dostępne wyłącznie na zamówienie. Obecnie jednak, z łatwością można je znaleźć w ofercie wielu popularnych sieciówek.

Jak już zostało wspomniane, kolor zielony pasuje do kuchni zaaranżowanych w różnym stylu. Miłośnicy klimatów glamour, postawić powinni na butelkową zieleń, zestawiając ją z marmurowymi blatami, kryształowymi uchwytami, frezowanymi frontami i złotymi elementami dekoracyjnymi. Fani klasycznych projektów, mogą się zdecydować na oliwkową zieleń i białe akcesoria. Do stworzenia minimalistycznej kuchni z zielenią w roli głównej, znakomicie nadaje się natomiast odcień miętowy zestawiony z betonową podłogą i blatami oraz szarymi dodatkami.

Ściany w jakim kolorze będą najlepiej pasowały do zielonej kuchni? Bezpieczne, uniwersalne rozwiązanie to biała farba. Wbrew pozorom, takie ściany nie muszą być nudne. Do wyboru jest cały szereg niestandardowych, przykuwających wzrok rozwiązań, takich jak bielone drewno, panele strukturalne czy ceramiczne płytki z matowym lub połyskującym wykończeniem.

Osoby, które lubią nieco bardziej nieszablonowe projekty, w kuchni mogą zestawić ze sobą zieleń oraz czerń. Takie połączenie stanowi znakomite rozwiązanie do wnętrz zaaranżowanych w stylu minimalistycznym oraz industrialnym. Kolor czarny może tam występować jednak nie tylko na ścianach. Barwę tę przybrać mogą również półki czy sprzęt AGD.

Jakie jeszcze inne ciekawe rozwiązania architektoniczne można zastosować w zielonej kuchni? Następna propozycja to zestawienie tego koloru z drewnianymi elementami, na przykład na ścianach lub blatach.

Wiemy już, jak powinny wyglądać ściany w kuchni, w której króluje zieleń. A co, jeżeli chodzi o podłogi? Jeżeli ściany zostały tam pomalowane na czarno, na posadzce najkorzystniej będą się prezentowały płytki w tym samym kolorze. Białe najlepiej połączyć natomiast z podłogą z białego gresu lub w kolorze bielonych desek.

Co do blatów w zielonej kuchni, najlepiej by były one możliwie jak najbardziej stonowane. Mogą mieć one kolor czarny, biały, szary lub być wykonane z drewna.