W 2019 roku nowoczesne projekty kuchni powracają do korzeni projektowania. Kuchnie stają się coraz bardziej proste, minimalistyczne i konstruowane tak, aby wydobyć i podkreślić piękno naturalnych materiałów takich jak: drewno czy kamień. Trend ten ma na celu łączenie odniesień do przeszłości, a zarazem oddanie ducha nowoczesności, jest współczesną interpretacją wykorzystywania tradycyjnych surowców i naturalnych materiałów.

Prawdopodobnie każdy z nas słyszał o zaletach dekorowania przy użyciu naturalnych materiałów. Co tak dokładnie oznacza ten termin, co jest naturalne jeśli chodzi o design? W świecie dekoracji wnętrz pojęcie „naturalny” jest szerokim terminem, który obejmuje wszelkie zasoby odnawialne, które są nieprzetworzone tak jak marmur, drewno, metale czy glina. Obecnie konsumenci stają się coraz bardziej świadomi jakości produktów, z których korzystają – i słusznie. Produkty, które są mniej przetworzone, są lepsze dla zapewnienia komfortu mieszkańców, a także dla środowiska.

Naturalne produkty znajdują na każdej liście trendów w aranżacji wnętrz. Projektanci chętnie korzystają z szansy stworzenia projektów, które wprowadzą produkty organiczne do domu na przykład ocieplając wnętrze przez dodanie mebli wykonanych z ekologicznych włókien czy bambusowych rolet.

Drewno czy metal są nie tylko trendy, ale są też ponadczasowe. Przecież nikt z nas nie chce zmieniać wystroju wnętrza każdego roku tak, żeby nadążyć za ciągle zmieniającymi się trendami. I to kolejny plus materiałów naturalnych. Ich zaletą jest to, że zawsze będą na czasie. Istotne jednak, żeby użyty surowiec dopasować do stylu pomieszczenia. I tak na przykład gdy chcemy uzyskać klasyczny styl kuchni warto zdecydować się na użycie marmuru czy wysokiej jakości drewna, a przy wnętrzach śródziemnomorskich warto zdecydować się na glinę czy terakotę.

Dodatkowo, naturalne materiały budowlane cechują się niezwykłą trwałością. Na przykład granit jest najtwardszym i najgęstszym kamieniem naturalnym, który zachowuje długotrwały połysk i jest odporny na barwienie dłużej niż inne porównywalne materiały.

Oczywiście, aby zachować maksymalną trwałość, elementy te wymagają odpowiedniej konserwacji. Każdy z nich powinien być pielęgnowany zgodnie z instrukcjami producenta, dodatkowo należy jednak pamiętać o kilku rzeczach: np. zawsze piaskować drewno przed zabrudzeniem lub uszczelnieniem czy stosować środki czyszczące o kwaśnym PH podczas wycierania kamienia i metali.

Ponadto wykorzystanie takich materiałów idealnie sprawdzi się dla osób troszczących się o stan środowiska. Dzięki wykorzystaniu biodegradowalnych materiałów unika się tworzenia zanieczyszczeń i produkcji szkodliwych substancji. Dbanie o środowisko i troska o zapobieganie globalnemu ociepleniu i zmniejszeniu emisji gazów, które generują efekt cieplarniany, jest niemożliwe przy wyborze materiałów sztucznych. Są one często produkowane w sposób, który prowadzi do nadmiernego zanieczyszczenia i emisji szkodliwych gazów. Co może być dodatkowym argumentem za wykorzystaniem surowców odnawialnych.

Podsumowując wykorzystanie drewna, gliny, kamieni czy metalu w większości przypadków jest świetną dekoracyjną alternatywną, która zapewnia nowoczesne, funkcjonalne i modne wnętrze kuchni. Gwarantuje trwałe i ponadczasowe wykończenie zgodne z najnowszymi trendami.