Meble które znajdą się w naszej kuchni, powinny być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Coraz więcej z nas, zamiast na ich klasyczną, drewnianą wersję, stawia na nowoczesne projekty na wymiar – jedynie wówczas mamy gwarancję najwyższej jakości każdego z elementów i dopasowania ich do naszych indywidualnych potrzeb. Poniżej garść przydatnych inspiracji i porad, które mogą okazać się pomocne podczas projektowania nowoczesnej kuchni.

Cechami charakterystycznymi nowoczesnych mebli kuchennych na wymiar są:

  • proste oraz minimalistyczne formy i kształty,
  • w pełni przemyślane rozwiązania i funkcjonalności,
  • zastosowanie systemów mających za zadanie ułatwienie codziennego korzystania.

Jeżeli chodzi o tą ostatnią cechę to mowa tu między innymi o systemach wewnątrzszafkowych czy sposobach otwierania bezuchwytowego. Szafki oraz sprzęt AGD do zabudowy są tu rozmieszczone w taki sposób, aby jednocześnie skrócić czas trwania wykonywanych czynności, jak i zagwarantować swobodę naszych ruchów. Nowoczesne meble na wymiar to rozwiązanie które sprawdzi się zarówno w małej kuchni, jak i w aneksie kuchennym czy przestrzeniach narożnych lub ulokowanych pod skosami.

W nowoczesnych przestrzeniach najczęściej dominuje kolor biały, lecz nie jest to regułą. Wiele osób decyduje się na zastosowanie wyrazistych barw takich, jak czerwień, czerń czy grafit. Niemałą popularnością cieszą się również fronty imitujące drewno, w szczególności gatunków egzotycznych takich, jak palisander. Duże znaczenie dla funkcjonalności mebli na wymiar oraz estetyki wnętrza mają również zastosowane uchwyty. Mogą one pełnić zarówno funkcję ozdobną, zlewać się z frontami, jak i stanowić ich część w postaci frezowania.

Projekty kuchni nowoczesnej, funkcjonalnej powinien posiadać podział na strefy – zmywania i płukania (zlew, zmywarka, kosz na śmieci), przechowywania produktów (lodówka), ich obróbki (blat) oraz gotowania (płyta i piekarnik). Rozmieszczony w ten sposób sprzęt AGD skróci czas pracy i sprawi, że stanie się ona łatwiejsza, przyjemniejsza i bezpieczniejsza.