Jak udekorować kuchnię na Boże Narodzenie

Kuchnia to centralny punkt każdego domu. To właśnie tu przygotowujemy i spożywamy posiłki wraz z najbliższymi. W kuchni bardzo często odbywają się imprezy w gronie rodziny i przyjaciół. Aby cieszyła ona oko w okresie Świąt Bożego Narodzenia, warto zadbać o stosowne jej udekorowanie. Jak to zrobić? Jak ozdobić kuchnię na Boże Narodzenie?

Planując kuchenne dekoracje na Boże Narodzenie, warto zadbać o to, by były one dopasowane do stylu, w jakim zaaranżowana została ta przestrzeń. Przykładowo, w tradycyjnych wnętrzach najkorzystniej prezentować będą się klasyczne ozdoby, takie jak bombki choinkowe czy serwetki z motywem Świętego Mikołaja. Najlepiej, by całość utrzymana była w biało — czerwono — złotej kolorystyce. Gdy jednak króluje u nas styl nowoczesny w kuchni, warto postawić tam na dodatki o geometrycznej, minimalistycznej formie. Dobrym pomysłem na udekorowanie takiego wnętrza będą proste, jednokolorowe figurki bałwanków czy reniferów, świece umieszczone w srebrnych lub złotych lampionach lub ozdoby z szyszek pomalowane białą formą. A co, jeżeli kuchnia urządzona została w stylu eko? W sezonie bożonarodzeniowym najlepiej prezentować będą się ozdoby z drewna, sznurków oraz wikliny. Wspomniane powyżej dekoracje umieścić można zarówno na stole, jak i blacie czy parapecie.

Jak jeszcze ozdobić można kuchnię na Boże Narodzenie? Dobrym pomysłem są dekoracje okienne, w formie naklejek z wizerunkiem reniferów czy Mikołajów. Równie efektownie prezentować będą się ażurowe ozdoby tego typu. Szyby na święta pokryć można również specjalnym sztucznym śniegiem w spray’u, który do złudzenia przypomina szron.

By w świątecznej kuchni zapanował przytulny klimat, zadbać należy o odpowiednie oświetlenie. Do tego celu wykorzystać można zarówno wspomniane powyżej świeczniki, jak i małe świeczki, tak zwane tealighty umieszczone w latarenkach na przykład o kształcie choinki. Niemniej efektownie wyglądać będą lampki choinkowe umieszczone w słoiku lub oplecione wokół okna.

Jak przystroić wigilijny stół

Święta Bożego Narodzenia to okres, który spędzamy wraz z najbliższymi. Organizując przyjęcie wigilijne, zadbać należy nie tylko o smaczne potrawy. Równie ważną kwestię odgrywa dekoracja stołu.

Tworząc projekt kuchni, warto zadbać o to, by znalazło się w niej miejsce na duży stół, który pomieści całą naszą rodzinę. W przypadku niewielkich pomieszczeń dobrym rozwiązaniem będzie model rozkładany, który na co dzień zajmuje mało miejsca. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, stół wstawić można do salonu lub jadalni.

Pierwszy etap tworzenia dekoracji świątecznego stołu stanowi wybór stosownego obrusu. Do wyboru mamy zarówno jego klasyczną, białą wersję, jak i modele w kolorze srebrnym, złotym, czerwonym czy zielonym. Równie dobrym rozwiązaniem będzie obrus zdobiony świątecznymi motywami choinek, Mikołajów czy gwiazdy betlejemskiej. Dekorację stołu urozmaicić można kładąc na nim bieżnik lub materiałowe serwetki.

Nie mniej istotną rolę na wigilijnym stole odgrywa zastawa. Najbezpieczniejsze rozwiązanie stanowić będzie klasyczny, biały zestaw z delikatnymi, złotymi lub srebrnymi akcentami. Taki komplet doskonale sprawdzać będzie się również przy innych okazjach, na przykład w trakcie Wielkanocy czy podczas imprez imieninowych.

Aby aranżacja świątecznego stołu nabrała przytulnego, ciepłego charakteru, warto uwzględnić na nim miejsce na przykład na świece zapachowe. Do wyboru mamy zarówno klasyczne tealighty, które umieścić można w latarenkach, jak i długie, proste świece wkładane do świecznika czy modele w ozdobnych słoikach. Aromatami, które w największym stopniu kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia są korzenne pierniczki oraz połączenie jabłka i cynamonu.

W centralnej części stołu umieścić można ozdoby bożonarodzeniowe jak wianek lub stroik bożonarodzeniowy. Zamiast kupować gotową wersję, warto pokusić się o samodzielne wykonanie takiej ozdoby. Do tego celu wykorzystać można między innymi szyszki, gałązki świerkowe oraz bombki choinkowe.