Gotujesz z pasją, czy wręcz przeciwnie gotowanie jest dla Ciebie udręką? Bez względu, na to jakiej odpowiedzi udzielisz, z pewnością zależy Ci na tym, żeby AGD w kuchni było wielofunkcyjne i ułatwiało gotowanie. Jeśli planujesz urządzić wymarzoną kuchnię lub wymieniasz wysłużone sprzęty, przeczytaj, co “potrafi” nowoczesne AGD.

Nowoczesna lodówka

Dostępne już od kilkudziesięciu lat tzw. chłodziarko — zamrażarki są w kuchni obowiązkowym sprzętem z kategorii dużego AGD. Jednak czasy, gdy zadanie tych urządzeń ograniczało się do chłodzenia i mrożenia minęły. Obecnie lodówki nie tylko chłodzą i mrożą w odpowiedniej dla danych produktów temperaturze, ale też nalewają wodę z lodem, pomagają w zakupach i gotowaniu. Poznaj funkcję nowoczesnych lodówek, o których nasze mamy nie marzyły:

  • pokazywanie zawartości, bez otwierania drzwi — kamery zainstalowane we wnętrzu i ekran w drzwiach pozwalają zobaczyć, co kryje w sobie lodówka bez jej otwierania,
  • lodówka z tabletem — nowoczesny tablet zainstalowany w drzwiach sprawi, że nie tylko zrobisz listę zakupów i przeglądasz przepisy, ale też zamówisz jedzenie i wyświetlisz kalendarz,
  • drzwi w drzwiach — podwójne drzwi pierwsze z półkami na napoje i często wyjmowane produkty oraz kolejne utrzymujące stałą temperaturę w chłodziarce,
  • zimny napój prosto do szklanki — najnowsze urządzenia oprócz kostkarki do lodu, mają podajniki ziół i wody dzięki, którym szybko zrobisz orzeźwiający napój.

Piekarnik z mikrofalą, funkcją dual cook czy multicook

Dla miłośników pieczenia i gotowania rynek sprzętów AGD także w swojej ofercie ma ciekawe rozwiązania w postaci piekarników dual, urządzeń 1 w 2 i wielofunkcyjnych multicookerów. Poznaj możliwości, jakie posiadają nowoczesne piece elektryczne.

Piekarnik dwustrefowy dual cook — jest to połączenie dwóch piekarników w jednym urządzeniu. Piekarnik dual posiada dwie niezależne komory dzięki, którym możesz przygotować w jednym czasie dwie potrawy pieczone w różnych temperaturach. Jednocześnie możesz piec aromatyczne mięso i sernik, bez obawy, że zapachy tych potraw będą się przenikać. Natomiast jeśli planujesz w dużej brytfannie upiec gęś, możesz to zrobić gdyż, obie jego części mogą działać wspólnie, jak tradycyjny piekarnik.

Multicook (kombiwar) – to urządzenie wielofunkcyjne, które może posiadać nawet kilkadziesiąt funkcji. Nowoczesne kombiwary nie tylko pieką, gotują, ale także odmrażają. W jednym urządzeniu możesz skorzystać z opcji gotowania na parze, pieczenia, smażenia, duszenia lub frytkownicy czy mikrofali.

Piekarnik z funkcją mikrofali — kupując takie urządzenie, nie tylko zaoszczędzisz miejsce w kuchni, ale też poprawisz smak potraw. Ogromną zaletą połączenia klasycznego podgrzewania z działaniem mikrofali pozwoli na skrócenie czasu przygotowania posiłku nawet o połowę. Mikrofala w piekarniku to też nie tylko szybkiego podgrzewanie, ale też przypiekanie potraw.

Wielofunkcyjny robot kuchenny

Jak sama nazwa wskazuje obecne roboty kuchenne to wielozadaniowe urządzenia. Dostępnych jest kilka rodzajów tych urządzeń, do których należą nowoczesne:

  • roboty planetarne — służące głównie do wypieków czyli ubijania jajek, mieszania, zagniatania ciasta i robienia mas. Zaletą tych robotów jest to, że nie trzymasz go i dzięki temu masz wolne obie ręce.
  • wielofunkcyjne maszynki do mielenia — nie tylko mielą mięso, ale dzięki przystawką do warzyw trą, robią wiórki, plastry lub paski z dowolnych warzyw i owoców.
  • urządzenia wielofunkcyjne — które ubijają, mieszają, rozdrabniają, siekają, gotują, a nawet „uczą” gotować krok po kroku. Doskonałym przykładem może być tutaj Thermomix TM6. Doskonale sprawdzą się, gdy nie masz miejsca w kuchni, jesteś zabiegany lub wyjeżdżasz na wakacje.

Zaletą nowoczesnego AGD jest to, że oprócz dużej ilości funkcji niektóre z nich można kupić w wersji AGD do zabudowy. Natomiast sprzęty wolnostojące mają tak ciekawy design, jak i kolorystykę, dzięki czemu łatwo je dopasować do stylistyki kuchni. Pamiętajmy o tym, że bez względu na to, czy chcemy mieć w kuchni sprzęt wolnostojący, czy też do zabudowy przed zamówieniem mebli musimy znać wymiary i usytuowanie sprzętu. Dlatego urządzanie kuchni warto zacząć od wyboru lodówki, piekarnika i pozostałego AGD.

Na rynku AGD nastały czasy, w których mamy dużą różnorodność i dostępność produktów. Jedynym minusem zakupu nowoczesnego AGD jest wysoka cena sprzętu. Urządzając kuchnię warto zastanowić się nad tym jaki sprzęt i z jakimi funkcjami będzie nam potrzebny. W dokonaniu właściwego wyboru pomogą nam porównywarki, rankingi oraz fora internetowe dotyczące wybieranego przez nas urządzenia.