Lodówka to nieodłączny element każdej kuchni. Do wyboru mamy 2 jej główne wersje: do zabudowy oraz wolnostojącą. Jakie są zalety i wady każdej z nich.

W projekcie kuchni znaleźć może się między innymi lodówka do zabudowy. Jej główną cechą charakterystyczną jest fakt, iż jest ona niemalże niezauważalna. Czyni to z niej idealne rozwiązanie do wszystkich nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Tego typu lodówki produkowane są w taki sposób, by możliwe było ich obudowane bez ryzyka uszkodzenia sprzętu czy pozostałych mebli lub ryzyka związanego z brakiem należytej wentylacji. Każde z urządzeń tego typu nadaje się do montażu frontu kuchennego. Sprawia to, że taką lodówkę otwierać można niczym klasyczną szafkę. Uwaga! Nigdy nie powinno zabudowywać się klasycznych lodówek wolnostojących — doprowadzić może to bowiem do ich zniszczenia. Modele wolnostojące nie są jednak pozbawione wad. Zaliczyć można do nich wyższą cenę w porównaniu z klasycznymi lodówkami oraz mniejszą pojemność niż tradycyjne urządzenia o tej samej wielkości.

Druga propozycja to klasyczna lodówka wolnostojąca. Takie urządzenie ustawić można w niemalże dowolnej części kuchni, dopasowując do projektu wnętrza czy indywidualnych źródeł ciepła. Wyjątek stanowią tu przestrzenie znajdujące się w pobliżu źródeł ciepła. Lodówki wolnostojące dostępne są w wielu różnych rozmiarach, kolorach oraz stylach, co sprawia, że coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy klasycznych wnętrz, jak i fani stylu retro czy nieco bardziej nowoczesnych aranżacji. Dodatkowo, wyposażone mogą być one w szereg praktycznych elementów, jak podajnik do lodu czy ekran dotykowy. Lodówki wolnostojące są tańsze od tych do zabudowy i posiadają większą pojemność. Czy takie urządzenia mają jakieś wady? Ich minusem jest z pewnością brak możliwości całkowitego dopasowania lodówki do zwartej zabudowy meblowej.