Kuchnia w kształcie litery „L” to bardzo popularne rozwiązanie. Cechą charakterystyczną takiego wnętrza są 2 ciągi szafek ustawionych w stosunku do do siebie pod kątek prostym. W ten sposób zaaranżować można zarówno niewielką, wąską kuchnię, jak i nieco bardziej przestronne pomieszczenie otwarte na salon. Oto garść praktycznych wskazówek, które warto uwzględnić podczas tworzenia projektu kuchni w kształcie litery „L.”

W przypadku wąskich kuchni, jeden ciąg szafek powinien być znacznie krótszy. Może się on znajdować przy ścianie z oknem. Takie ustawienie sprawia, że osoba gotująca porusza się nie w linii prostej, lecz po trójkącie, co w znaczny sposób ułatwia pracę. Jeżeli chodzi natomiast o otwarte przestrzenie, kuchnię należy zaaranżować w taki sposób, aby nie dominowała ona nad salonem. Doskonale sprawdzać będą się tu urządzenia AGD ustawione w wysokiej, jednolitej zabudowie.

Kuchnię na planie litery „L” zaaranżować można na 2 sposoby. Pierwszy z nich to 2 klasyczne ciągi mebli, w skład których wchodzą szafki stojące oraz wiszące ustawione względem siebie w taki sposób, aby łączyły się pod kątem prostym. Tworzyć będą one komfortową powierzchnię do pracy z długim blatem. Najwyższe elementy, jak słupek z piekarnikiem oraz lodówka, znajdować powinny się tu na skrajach ciągów.

Drugie rozwiązanie to ciąg szafek stojących wraz z blatem roboczym, zlewem, płytą do gotowania oraz umieszczoną pod kątem prostym, wysoką zabudową z piekarnikiem, lodówką oraz szafkami. To zarówno estetyczne, jak i praktyczne rozwiązanie. W tego typu kuchni nie brak miejsca do przechowywania naczyń czy produktów spożywczych. Warto wstawić tu zarówno klasyczne szuflady, jak i wysuwane szafki typu cargo. Aranżując takie wnętrze, warto zadbać o to, by prostokątny ciąg szafek z blatem roboczym gwarantował wygodną przestrzeń do przyrządzania posiłków. Lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka tworzyć powinny tu tak zwany trójkąt roboczy.