Stół to nieodłączny element wyposażenia każdej kuchni. Korzystamy z niego zarówno na co dzień, jedząc śniadanie, obiad czy kolację, jak i podczas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Czym kierować się wybierając taki mebel?

Dostępne w sklepach stoły różnić mogą się od siebie całym szeregiem parametrów. Zalicza się do nich między innymi kształt. Bardzo funkcjonalne są stoły kwadratowe oraz prostokątne, które, w zależności od indywidualnych preferencji, ustawić można zarówno w centralnej części pomieszczenia, jak i pod ścianą. Czyni to z nich idealne rozwiązanie do kuchni o niewielkim metrażu. Alternatywne rozwiązanie stanowią okrągłe stoły, które zajmują więcej miejsca, lecz pozwalają na wygodną komunikację pomiędzy zasiadającymi przy nim osobami oraz komfortowe serwowanie potraw. Co więcej, takie meble nie posiadają kantów, a co za tym idzie — są w pełni bezpieczne.

Kolejna istotna kwestia to wymiary stołu kuchennego. By korzystanie z niego było w pełni komfortowe, każda siedząca przy nim osoba powinna mieć około 40 — 60 centymetrów wolnej przestrzeni. Co do wysokości, najczęściej waha się ona między 70 a 75 centymetrów.

Jakiego rodzaju stół kuchenny będzie najtrwalszy? Najlepszym rozwiązaniem będzie model, którego blat posiada gładką oraz twardą powierzchnię. To gwarancja odporności na zarysowania, zaplamienia oraz wilgoć i łatwości w utrzymaniu w czystości. Stół kuchenny będzie najbardziej wytrzymały wówczas, gdy jego stelaż jest połączony z nogami na klejone wpusty.

Jakie materiały wykorzystywane są do tworzenia blatów kuchennych? Mogą być one między innymi drewniane. Takie meble są estetyczne oraz ponadczasowe. Drugie rozwiązanie to stół z blatem kamiennym. Jest on ciężki, twardy i odporny na uszkodzenia. Godne polecenia są również stoły z blatem ze szkła hartowanego. To materiał w pełni bezpieczny, który w przypadku stłuczenia rozpada się na obłe, bezpieczne dla użytkownika kawałki. To także materiał łatwy w utrzymaniu w czystości.