Kuchnia to pomieszczenie wymagające zróżnicowanego oświetlenia. W pomieszczeniu tym zarówno gotujemy, jak i spożywamy posiłki. Poza oświetleniem ogólnym, w kuchni zadbać należy o doświetlenie blatu roboczego, zlewu czy stołu. Jakiego rodzaju lampy najlepiej sprawdzą się w tym pomieszczeniu?

Tworząc projekt kuchni, w pierwszej kolejności zadbać należy o to, by znalazła się tam lampa umieszczona w centralnym punkcie sufitu. To sprawdzony sposób na oświetlenie całego pomieszczenia. Funkcję tę pełnić może między innymi klasyczna lampa sufitowa, żyrandol, plafon, oprawy świecące w dół czy listwa halogenowa składająca się z kilku reflektorów.

Jednym ze sposobów oświetlenia ogólnego w kuchni jest światło odbite. Polega ono na tym, że jego strumień jest kierowany nie w dół, lecz do góry — na sufit. Światło jest wówczas rozpraszane na całe pomieszczenie, gwarantując miłe dla oka, miękkie oświetlenie. Źródła światła odbitego montuje się między innymi na górnych szafkach kuchennych na wymiar, wnękach w górnych częściach ścian czy w podwieszanych sufitach.

Niezwykle ważną rolę w każdej kuchni pełni oświetlenie stref roboczych, jak blat, stół, zlewozmywak oraz kuchenka. Pierwszy z nich oświetlić można między innymi przy pomocy równomiernie rozmieszczonych opraw skierowanych na jego powierzchnię. Dobrym rozwiązaniem jest przymocowanie niewielkich lampek halogenowych o małej mocy do znajdujących się nad blatem szafek wiszących.

Stół kuchenny najlepiej oświetlić przy pomocy lampy z kloszem wiszącej centralnie nad nim. Równie dobrze sprawdzi się tutaj kinkiet.

Chcąc nadać kuchni przytulnego, domowego charakteru, zastosować można w niej oświetlenie dekoracyjne. Do tego celu znakomicie sprawdzać będą się metalowe lampy marokańskie. Przybierać mogą one różne kształty i kolory, co pozwala na dopasowanie ich do aranżacji danego wnętrza. Takie lampy najlepiej prezentować będą się w kuchniach urządzonych w stylu marokańskim.