Przyprawy to nieodłączny składnik każdej potrawy – dzięki nim nabiera ona lepszego, wyrazistego smaku. Jak je przechowywać, by mieć je zawsze pod ręką, a jednocześnie, by w kuchni panował porządek?

Pojemniki na przyprawy wykonuje się z różnych materiałów. Jednym z nich jest szkło. Do jego zalet zaliczyć można między innymi fakt, iż nie pochłania ono zapachów. Jako że takie pojemniki są przezroczyste, z łatwością można zidentyfikować ich zawartość. Najczęściej tego typu akcesoria wyposażone są w szczelne pokrywki, na przykład z gumową uszczelką, co skutecznie zabezpiecza przyprawy przed wietrzeniem.

Równie dużą popularnością cieszą się stalowe pojemniki na przyprawy. Są one niezwykle trwałe i odporne na zarysowania. Najlepszym rozwiązaniem będą modele wyposażone w praktyczne etykiety, które ułatwią szybkie znalezienie wybranej przyprawy. Takie akcesoria to idealne rozwiązanie do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.

W kuchniach klasycznych, skandynawskich oraz tych, w których króluje styl eko, najlepiej prezentować będą się pojemniki wykonane z drewna. Gwarantują one przyprawom ochronę zarówno przed wilgocią, jak i światłem.

Kolejna propozycja to żeliwne pojemniki na przyprawy. To materiał bardzo wytrzymały oraz w pełni bezpieczny – nie zawiera on bowiem szkodliwych związków chemicznych.

Gdzie najlepiej przechowywać pojemniki na przyprawy? Najlepiej umieścić je na blacie, w pobliżu deski do krojenia. Ustawione powinny być one w miejscu, które będzie zarówno dobrze widoczne, jak i suche oraz zacienione. Pojemników tego typu nie należy umieszczać w pobliżu kuchenki czy piekarnika – wysoka temperatura urządzeń przyczynić może się bowiem do utraty cennych właściwości przypraw.

Akcesoria do przechowywania przypraw dostępne są w wielu różnych wersjach. Do wyboru mamy zarówno pojedyncze pojemniki, jak i praktyczne zestawy w formie półeczek czy obrotowych stojaków. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by przyprawy ustawić na podwieszanej półce lub koszyczkach przyczepianych do relingu.