Styl rustykalny przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom przytulnych, prostych wnętrz. Królują tu naturalne materiały takie, jak cegła, kamień i drewno, stylizowane meble kuchenne oraz dodatki w wiejskim klimacie. W takim stylu zaaranżować można między innymi kuchnię. Jakich elementów nie może w niej zabraknąć?

Tworząc kuchnię w rustykalnym stylu bez obaw łączyć można ze sobą wyposażenie pochodzące z różnych epok oraz stylów, na przykład retro oraz angielskiego. Bardzo ciekawym pomysłem będzie zastosowanie tu oryginalnych, stosownie odnowionych mebli kuchennych oraz sprzętów. Świetnie prezentować będzie się tu na przykład wolno stojący kredens czy wisząca witryna rodem z babcinej kuchni. To sprawdzony sposób na wyeksponowanie ulubionej porcelany, fajansów czy kamionki.

W kuchni urządzonej w stylu rustykalnym nie może zabraknąć otwartych półek, wieszaków oraz relingów ozdobionych słoiczkami z przyprawami czy różnego rodzaju rodzinnymi pamiątkami. W roli dekoracji wystąpić mogą tutaj drewniane deski do krojenia czy gliniane garnki zakupione na pchlim targu.

Ważną rolę w takiej kuchni odgrywać będą także lniane lub bawełniane firany, obrusy oraz serwetki, najlepiej te pożyczone od babci.

W żadnym rustykalnym wnętrzu kuchennym nie może zabraknąć odpowiednio dopasowanego stołu. Najlepiej, by był on duży, ciężki i solidny. Poza krzesłami, ustawić można przy nim również masywną ławę z poduszkami.

Zamiast klasycznego sprzętu AGD, znacznie lepiej sprawdzą się tu stylizowane urządzenia utrzymane w stylu retro o zaokrąglonej formie i miedzianych uchwytach.

Podłogi w kuchni urządzonej w stylu rustykalnym zdobić może drewno, terakota, kamień lub stosownie dobrana ceramika. Ściany pokryte mogą być białymi płytkami lub takimi, które imitować będą prawdziwą cegłę. Sufit zdobić mogą z kolei drewniane belki.

Jeżeli chodzi o kolorystykę, dominują tu naturalne barwy – biel i odcienie beżu, brązu oraz szarości. Zastosować można tu także akcenty w odcieniu rozmytego błękitu i morskiej zieleni.