Najnowsza technologia w pełni weszła do naszych kuchni, nie tylko w postaci fantazyjnych gadżetów i urządzeń. Dziś możesz mieć pomieszczenie kuchenne, w którym wszystkie urządzenia są w pełni ze sobą zintegrowane – od kranów, przez lodówkę po oświetlenie. Takie kuchnie nazywamy kuchniami inteligentnymi

Taki rodzaj projektowania kuchni to jeden z najbardziej rozwijających się trendów. Wiele kuchni w nowym budownictwie jest dziś zbudowanych tak, żeby były w pełni funkcjonalne i intuicyjne. W przypadku starszych kuchni można dodać czujniki, inteligentne gadżety i inne urządzenia, które zwiększą wygodę właściciela.

Prostym dodatkiem, który pomaga stworzyć smart kuchnię są baterie kuchenne z czujnikiem ruchu, które wyczuwają obecność dłoni i włączają się automatycznie. Lodówki, które mogą ostrzegać, gdy produkty spożywcze się kończą lub ekspresy do kawy zaprogramowane tak, aby przygotować kawę zaraz po przebudzeniu właściciela. Istnieją również na przykład gadżety, który monitorują jakość i datę ważności jedzenia w Twojej lodowce lub zaktualizowane systemy oświetlenia pozwalające kontrolować wszystkie światła za pomocą smartfona lub tabletu.

Największą zmianą w projektowaniu kuchni staje się jej personalizacja, w której gotowanie i posiłki stają się jeszcze bardziej dostosowane do potrzeb i wyborów każdego człowieka. Łączenie urządzeń z innymi zasobami, np. aplikacjami lub podłączonymi asystentami głosowymi, może inspirować i ułatwiać konsumentom samodzielne gotowanie posiłków, tworzyć doskonałe dania i zwiększać ich pewność siebie przy eksperymentach kulinarnych. Zmiana ta jest spowodowana rosnącym zapotrzebowaniem na większą elastyczność w tym, kiedy i gdzie konsumenci jedzą, zwiększając zapotrzebowanie konsumentów na większe doświadczenia kulinarne, a także ciągłe odkrywanie nowych smaków, technik gotowania i nowych receptur. Zainteresowanie konsumentów jedzeniem i gotowaniem zdrowej i pożywnej żywności rośnie. Jednocześnie rośnie świadomość bezpieczeństwa żywności i znaczenia walki z jej marnotrawieniem. Nowa technologia ma ogromny potencjał do rozwiązania tych problemów. Modnej staje się wykorzystanie pomysłów i innowacji, które pomagają konsumentowi jeść zdrowiej i redukować marnotrawienie żywności. Na przykład aplikacje, które pomagają konsumentom przygotowanie posiłków z tego, co mają w lodówce, tak aby artykuły spożywcze nie trafiały do kosza.

Zintegrowane technologie kuchenne stają się coraz bardziej popularne, jest to jeden z największych trendów w 2018 roku i warto się nim zainteresować przy projektowaniu nowej albo remontowaniu starej kuchni.