Drzwi zewnętrzne

Drzwi zewnętrzne to ruchomy element zamykający znacznych rozmiarów otwór w ścianie budynku. Wybierając taki produkt, pod uwagę wziąć należy zarówno kwestie estetyczne, jak i wygodę oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Do produkcji drzwi zewnętrznych najczęściej stosuje się stal. Związane jest to z faktem, iż jest to materiał mocny, trwały, a jednocześnie niedrogi. Tańsze drzwi zewnętrzne lakieruje się farbami lub wykańcza okleinami drewnopodobnymi. Droższe posiadają wykończenie z drewna lub sklejki. Sporą popularnością cieszą się także drzwi zewnętrzne z PCW, które mają dobre parametry cieplne i z łatwością można dopasować je do okien czy rolet zewnętrznych.

Kolejna z możliwości to drzwi zewnętrzne drewniane. Ich rama oraz ościeżnica są wykonane z klejonki drewnianej, a skrzydło pokryte sklejką lub płytą HDF lub wiórową.

Najdroższe są drzwi wejściowe aluminiowe. Mają one ramę oraz ościeżnicę z profili aluminiowych, a ich skrzydło pokrywają arkusze z PCW albo włókna szklanego. Najczęściej stosuje się je w budynkach użyteczności publicznej.

W skład zestawu drzwiowego wchodzą skrzydła, ościeżnica oraz próg. Pierwszy z elementów może mieć budowę płytową albo płycinową. Wewnątrz skrzydła znajdują się wzmocnienia z blachy stalowej lub aluminiowej, które sprawiają, że jest ono mocniejsze, sztywniejsze i odporniejsze na próby włamania i działanie ognia.