Szafa jest podstawowym elementem wyposażenia każdego domu. Służy do przechowywania ubrań, pościeli, sprzętów i wielu innych przedmiotów. Szafa na wymiar nie tylko pomaga utrzymać porządek ale również jest ważnym elementem aranżacji wnętrza. Jak wybrać odpowiednią szafę, która idealnie będzie pasowała do naszej przestrzeni, potrzeb i upodobań? Przed zakupem nowego mebla warto rozważyć wybór szafy na wymiar. Wyróżnia się ona tym, że możemy dopasować ją do naszej indywidualnej koncepcji.

Jak zaprojektować szafę na wymiar?

Projektowanie szafy na wymiar może być łatwe i przyjemne, jeśli skorzystamy z odpowiednich narzędzi i porad. Przede wszystkim, zanim zdecydujemy się zamówić szafę na wymiar, powinniśmy wykonać niezbędne pomiary.

Aby zaprojektować szafę na wymiar, musimy znać dokładne wymiary miejsca, w którym chcemy ją umieścić. Zmierzmy szerokość, wysokość i głębokość ściany, wnęki lub narożnika, uwzględniając ewentualne skosy, wystające elementy lub instalacje. Zapiszmy te dane i zróbmy szkic lub zdjęcie przestrzeni przeznaczonej na zagospodarowanie pod szafę.

Następnie określamy rodzaj drzwi, styl i kolor mebla. Szafa na wymiar będzie taka, jak chcemy, nie ograniczają nas konkretne modele czy wymiary dostępne w ramach jednej linii. Szafa na wymiar zostanie zrobiona według naszego projektu, co daje nam dużą dowolność i możliwości aranżacyjne. Dotyczy to również jej wnętrza, a więc rozmieszczenia takich elementów jak półki, szuflady, kosze, czy drążki. Warto również zamontować w szafie odpowiednie oświetlenie.

Oczywiście możemy zlecić wykonanie projektu specjalistom, którzy uwzględnią nasze wytyczne i życzenia lub skorzystać z konfiguratora szaf online – narzędzia dostępnego na stronach internetowych firm oferujących szafy na wymiar. Konfigurator online to prosty i intuicyjny sposób na zaprojektowanie szafy na wymiar krok po kroku.

Szafa na wymiar – idealne dopasowanie

Projektując szafę na wymiar możemy wybrać taki jej model, jaki będzie idealnie pasował do miejsca, wykorzystując optymalnie całą przestrzeń oraz zapewni wygodę użytkowania. Mamy do wyboru na przykład szafę przesuwną z drzwiami na prowadnicach. To bardzo dobre rozwiązanie dla małych i wąskich pomieszczeń. Możemy też zdecydować się na szafę uchylną z tradycyjnymi drzwiami. Będzie ona stylowym elementem pomieszczenia w tradycyjnym stylu na przykład przestronnego pokoju w starej kamienicy.
Do rogu będzie pasować szafa narożna, natomiast we wnęce ściany lub skosie poddasza czy pod schodami idealnie sprawdzi się szafa wnękowa. Dzięki indywidualnemu dopasowaniu szafy stworzymy funkcjonalne i wygodne miejsce do przechowywania naszych rzeczy.

Szafa na wymiar w sypialni, salonie, a nawet w łazience

Szerokie możliwości konfiguracyjne szafy na wymiar pozwalają na dopasowanie szafy do praktycznie każdego pomieszczenia o różnych rozmiarach. Odpowiednio zaprojektowana szafa będzie zatem idealnym rozwiązaniem do sypialni i garderoby, ale również może znaleźć swoje miejsce w salonie, kuchni czy łazience.

Coraz większą popularnością cieszą się szafy w łazience, okazuje się bowiem, że nawet w niewielkiej łazience dużym udogodnieniem jest możliwość przechowywania środków czystości, kosmetyków czy zapasu dywaników bądź ręczników, które dobrze jest mieć pod ręką. Dopasowana szafa na wymiar sprawdzi się więc tam, gdzie klasyczne szafki czy regały nie będą pasowały lub po prostu się nie zmieszczą.

Jak zorganizować przestrzeń w szafie na wymiar?

Obecnie mamy do wyboru wiele rozwiązań i akcesoriów, które pomagają zorganizować przestrzeń w szafie oraz utrzymać porządek. W szafie na wymiar przechowujemy nie tylko ubrania, ale również obuwie, pościel, bieliznę oraz różnego rodzaju sprzęty.

Aby mieć wygodny i łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy, producenci szaf i akcesoriów oferują systemy do przechowywania, które możemy dowolnie konfigurować, dostosowując do naszych wymagań. Planując wnętrze szafy na wymiar mamy do wyboru szuflady, kosze, półki, drążki i wieszaki oraz różnego rodzaju stojaki i uchwyty przydatne do przechowywania obuwia, pasków czy torebek oraz sprzętów domowych.

Warto skorzystać z oferowanych rozwiązań i podpowiedzi producentów mebli na wymiar, gdyż przemyślane wnętrze naszej szafy nie tylko pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni, ale również pomoże prawidłowo przechowywać rzeczy, na przykład buty w odpowiednich pojemnikach lub na stojakach, dzięki czemu nie ulegną deformacji.

Ile kosztuje szafa na wymiar?

Cena szafy na wymiar zależy od jej wielkości, wyboru materiału, z jakiego zostanie wykonana, rodzaju i liczby drzwi oraz uchwytów, a także wyposażenia wewnętrznego. Cenę projektowanej szafy przeważnie można zobaczyć po zakończeniu konfigurowania mebla online. Prosta tania szafa na wymiar może kosztować nas mniej niż 1000 zł, natomiast trzydrzwiowa szafa z lepszym wyposażeniem to koszt około 3000 zł.

Podsumowując, szafa na wymiar daje nam wiele możliwości, gdyż idealnie dopasowuje się do realnej przestrzeni każdego pomieszczenia, jego stylu i naszych potrzeb. Szafa na wymiar pozwala nam na swobodę w kreowaniu wyglądu, kolorystyki, materiałów i elementów systemu jej wnętrza.
Ponadto możemy sami zaprojektować spersonalizowaną szafę na wymiar, korzystając z konfiguratora online lub programu do projektowania, a także porad specjalistów. Starannie dobrana i optymalnie wyposażona, funkcjonalna szafa na wymiar daje nam gwarancję wieloletniego zadowolenia z jej użytkowania.