Idealna kuchnia to taka, która jest funkcjonalna, wygodna i estetyczna. Jak pogodzić ze sobą te trzy elementy? Z pomocą przychodzi rozwiązanie, jakim jest kuchnia modułowa. Jakie są jej główne zalety? O czym warto pamiętać przy projektowaniu kuchni modułowej?

Zabudowa kuchenna powinna uwzględniać zarówno zasady ergonomii, jak i system koordynacji modularnej. Ma on na celu ułatwić oraz uporządkować codzienne użytkowanie kuchni. Wykorzystanie zasad koordynacji modularnej jest niezbędne podczas projektowania zabudowy, co wynika z tego, że poszczególne elementy pochodzące od różnych producentów muszą do siebie pasować pod kątem wymiarów. Kuchnie modułowe, inaczej systemowe, można zamówić w sklepach z meblami oraz marketach budowlanych. W ich skład wchodzą gotowe elementy, takie jak między innymi szafki wiszące i stojące. Można je dowolnie ze sobą zestawiać, lecz należy tu pamiętać o kilku głównych zasadach. Szafki górne oraz dolne powinny mieć identyczną szerokość. Pozwoli to zachować pionowy podział frontów. Nad płytą grzewczą należy natomiast przewidzieć lokalizację okapu szafkowego mieszczącego się w specjalnej szafce wiszącej.

Jakie zalety mają kuchnie modułowe? Jedną z nich jest możliwość optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Na jej zakup bardzo często decydują się osoby dysponujące nietypową, niezbyt komfortową kuchnią, w przypadku której standardowe zestawy mebli nie znajdują zastosowania. Dostępne na rynku meble modułowe składają się z wielu komponentów o różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, co ułatwia dopasowanie ich do osobistych upodobań. Producenci stosują w nich szereg praktycznych rozwiązań, takich jak między innymi systemy spowolnionego, cichego domykania. Tym, co je wyróżnia jest także duży udźwig sięgający niekiedy nawet kilkudziesięciu kilogramów. Do produkcji mebli modułowych bardzo często wykorzystuje się płyty MDF oraz laminowane, które charakteryzują się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Niewątpliwym atutem kuchni modułowych jest także niski koszt. Ceny poszczególnych elementów tego typu zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

O czym warto pamiętać projektując kuchnię modułową? Jak już został wspomniane, powinna być ona przede wszystkim ergonomiczna. Odpowiednio zaplanowana przestrzeń robocza musi się składać z trzech stref: gotowania, zmywania i przechowywania produktów. Właściwie dobrane meble modułowe pozwolą na ich samodzielne zaplanowanie. Do tego celu doskonale sprawdzą się elementy wyposażone w pojemniki, przegródki oraz pojemne szuflady. Poszczególne moduły należy ustawić w kolejności dopasowanej do wykonywanych w kuchni czynności. Najlepiej sprawdza się tu układ tak zwanego trójkąta roboczego, wierzchołkami którego są kuchenka, zlew oraz lodówka. Aranżację z meblami modułowymi w roli głównej warto uzupełnić o funkcjonalne dodatki, takie jak kosze do segregacji śmieci czy schowki do przechowywania.