Idealna kuchnia to taka, która nie tylko estetycznie się prezentuje. Powinna być ona również ergonomiczna. W znaczącej części domów i mieszkań do czynienia mamy z kuchnią w kształcie litery L. czyli kuchnią narożną. Trudno się temu dziwić — to uniwersalny, wygodny układ, który daje bardzo dużo możliwości. Jak zaaranżować takie wnętrze? Podpowiadamy!

Mianem kuchni w kształcie L, kuchnią narożną określa się taką, w której meble są rozmieszczone na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach, tworząc kąt 90 stopni. Taki układ dobrze sprawdza się zarówno w przypadku wąskich pomieszczeń, jak i tych otwartych na salon. Jak już zostało wspomniane powyżej, daje on spore możliwości aranżacyjne. Wymiary zabudowy można tu z łatwością dopasować do konkretnego pomieszczenia. Gdy do czynienia mamy z wąską kuchnią, krótszy rząd mebli może się znaleźć pod oknem. Jeżeli jest ona nieco większa, ustawić można je zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Doskonałym rozwiązaniem do bardzo przestronnych kuchni są 2 ciągi mebli oraz wyspa ustawiona na środku pomieszczenia. To sprawdzony sposób na ergonomiczne wnętrze z dużym, praktycznym blatem. Urządzając kuchnię w kształcie litery L, warto odpowiednio wcześnie zaplanować, w jaki sposób zostanie wykorzystana przestrzeń w rogu pomieszczenia. Umieścić można tam na przykład wysuwane szuflady czy szafki cargo. Dzięki takim rozwiązaniom, można w pełni wykorzystać każdy centymetr kwadratowy wolnej przestrzeni.

Tworząc projekt kuchni w kształcie litery L, pamiętać należy o tak zwanym trójkącie roboczym. Jest to zasada, zgodnie z którą w każdym pomieszczeniu tego typu powinny się znajdować 3 główne strefy: zlew, lodówka oraz kuchenka. Co ważne, muszą być one rozmieszczone na planie trójkąta. Jedynie wówczas korzystanie z kuchni będzie w pełni komfortowe. Wspomniane powyżej założenie opiera się na kolejności działań podczas gotowania. Najpierw wyjmujemy produkty z lodówkim, następnie myjemy je, obrabiamy na blacie i gotujemy, pieczemy lub smażymy. W trójkącie roboczym bardzo ważne jest wzajemne ułożenie wobec siebie poszczególnych stref. Odległość między lodówką a zlewem powinna wynosić około 120 — 210 cm, pomiędzy zlewem i kuchenką — 120 — 210 cm, a między lodówką a kuchenką — 120 — 270 cm. Dzięki zastosowaniu się do tych zasad, możliwe jest w pełni swobodne poruszanie się po kuchni i wygodne korzystanie z szuflad cz piekarnika.

Żadna kuchnia, w tym również ta w kształcie litery L, nie może się obyć bez szafek stojących i wiszących. To sprawdzony sposób na zachowanie ładu i spójności aranżacji. Aby nadać kuchni lekkości, część górnych szafek można z powodzeniem zastąpić półkami.

Jak oświetlić kuchnię w kształcie litery L? Każda ze znajdujących się tam stref powinna posiadać własne źródło światła. Dodatkowo, warto zainwestować w specjalne oświetlenie wnętrz szafek, a także listwy oraz reflektory, które gwarantują dobrą widoczność blatu roboczego w czasie przyrządzania posiłków.