Jeżeli regularnie przyjmujecie rodzinę i przyjaciół w Waszych progach, rozważcie zaaranżowanie pokoju dla gości, dzięki któremu poczują się oni jak u siebie w domu. Co warto uwzględnić projektując takie pomieszczenie?

Pokój dla gości warto uwzględnić już na etapie aranżowania domu czy mieszkania. Najlepiej, aby znajdował się on w możliwie jak najbardziej zacisznym miejscu i był oddzielony od salonu i kuchni. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby zaaranżować go na poddaszu czy nad garażem.

Jeżeli pomieszczenie to nie będzie na co dzień użytkowane, warto zadbać o stosowną wentylację. Pokój ten należy regularnie wietrzyć i ogrzewać je wyłącznie tuż przed przyjazdem gości i w trakcie ich pobytu.

W jakiej kolorystyce utrzymany powinien być pokój dla gości? Najlepiej postawić tu na stonowane, uniwersalne barwy, takie jak odcienie beżu, brązu oraz szarości.

Jakich mebli nie może zabraknąć w takim pomieszczeniu? Żaden pokój dla gości nie może obyć się bez wygodnego, dwuosobowego łóżka lub 2 mniejszych. W pokoju dla gości z powodzeniem umieścić można także rozkładany narożnik. Po obu stronach łóżka znajdować powinny się stoliki nocne, na których goście położyć będą mogli wszystkie niezbędne drobiazgi. W pokoju tym znajdować powinna się także pojemna szafa na ubrania. Aby zagwarantować gościom należytą prywatność i komfort wypoczynku, w oknach należy umieścić nie przepuszczające światła rolety czy zasłony.

Jak sprawić, by nasi bliscy poczuli się w przygotowanym przez nas pokoju niczym w 5 — gwiazdkowym hotelu? Warto umieścić w nim zestaw powitalny, na który składać będzie się butelka z wodą, drobne przekąski, miękkie, puszyste ręczniki i podstawowe kosmetyki, takie jak żel pod prysznic, szampon, pasta do zębów i waciki. Dodatkowo na stoliku warto położyć kilka książek czy czasopism, które umilą pobyt w naszym domu.

Aby pokój dla gości prezentował się schludnie i przytulnie, warto wstawić do niego wazon ze świeżymi kwiatami oraz świecę zapachową.